reklama top
prahazijehudbou 728x90

Praha je na cestě k proměně neutěšeného území v okolí Florence. Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila výsledky mezinárodní urbanistické soutěže Florenc21, která byla vyhlášena společně s městem, investory ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development a za podpory Institutu plánování a rozvoje (IPR) na jaře roku 2021. Nyní je na řadě projednání změn územního plánu a uzavření memoranda mezi hl. m. Prahou a oběma investory.

V prosinci loňského roku byl v Centru architektury a městského plánování (CAMP) vyhlášen vítěz na novou podobu Florence. Stal se jím tým složený z architektonických studií UNIT architekti, A69 – architekti a MARKO&PLACEMAKERS. O druhé místo se pak dělil švýcarský tandem agps Architecture a Atelier Girot, IBV Hüsler a nizozemští de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects s českým ateliérem M2AU.

Začne se s proměnou nádraží, pokračovat bude magistrálou a Těšnovem
V následujících měsících budou projednány změny územního plánu transformačního území Masarykova nádraží a autobusového nádraží Florenc. Ještě před projednáním změn územního plánu v Zastupitelstvu HMP bude mezi Prahou a oběma investory uzavřena dohoda o kontribucích. Zároveň hlavní město Praha naváže spolupráci v ideové rovině s dalšími dvěma finalisty, kteří se shodně umístili na 2. místě.

„Máme také dva druhé týmy s velice kvalitním návrhem, s nimiž se město Praha chystá navázat spolupráci v oblasti magistrály a parku na Těšnově, jelikož porotu svým ideovým zpracováním zaujali,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje. Praha s architekty a urbanisty rozpracuje krátkodobá opatření a střednědobé úpravy severojižní magistrály při jejím zachování na estakádě. Vítězové soutěže budou pracovat na studii revitalizace parku na Těšnově s možností umístění nové kulturní stavby, například archeologického muzea hl. m. Prahy.

Spolupráce Prahy s developery
„Urbanistická soutěž na novou podobu Florence je ukázkou toho, jak si město a investor mohou být v rámci jednotlivých projektů vzájemnými partnery. Nejen, že se díky takovémuto partnerství daří urychlit složité městské procesy, ale v konečném důsledku to má pozitivní vliv zejména na kvalitu života lidí ve městě,“ komentuje Petr Zeman, předseda Výboru Zastupitelstva pro územní rozvoj.

Podle developera Penta Real Estate je Florenc jedna z nejzajímavějších brownfieldů v Praze. Rozlohou, silnou dopravní zátěží v podstatě ze všech stran, tím, že je v samotném centru Prahy.

Po uzavření memoranda mezi městem a investory a po projednání a v případě schválení změn územního plánu může začít projekční činnost jednotlivých stavebních bloků, veřejných prostranství a budov. Samotná transformace území by mohla začít zhruba za 5 let, přestavba autobusového nádraží pak bude následovat až v další fázi, která by se mohla začít realizovat do 10 let.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90