reklama top
prahazijehudbou 728x90

Ocelovou plastiku na Florenci, která nesla hodiny a tabuli se světovými časy, městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP) před necelými dvěma lety deinstalovala. Důvodem byla koroze konstrukce. Místo už ale dlouho prázdné nezůstane. Koncem léta by se měla vrátit replika plastiky i s hodinami, které bude nově možné seřizovat a kontrolovat na dálku.

Původní dvanáct metrů vysoká a pět tun těžká dominanta veřejného prostoru u vstupu do stanice metra Florenc byla těžce zasažena korozí, tabule ukazující časy ve světových metropolích zase dlouhodobě nefungovala.

Technici sondou zjistili, že je plastika v nevyhovujícím až havarijním stavu. V létě 2020 ji tak THMP jakožto správce pražských veřejných a věžních hodin sejmula a začala se zabývat otázkou, zda ji nechá opravit, nebo vyrobí novou. Jako nejefektivnější řešení se ukázalo vyhotovení repliky s tím, že u kulových pozlacených hodin a tabule se světovými časy bude provedena obnova. Na obnově participují lidé, kteří stáli už u vzniku hodin ve druhé polovině 80. let minulého století. Záležitost řeší THMP také s Galerií hl. m. Prahy, pod jejíž ochranu dílo patří.

Na první pohled kolemjdoucí repliku nerozeznají od původního sochařského díla. Úpravy se však dotknou její vnitřní části a sloup s hodinami se díky nim stane dalším chytrým zařízením v metropoli.

Replika bude mít uvnitř nové elektro zapojení a techniku umožňující vzdálený dohled nad oběma hodinami. Přímo dispečinku THMP v holešovické centrále tak technici uvidí, jestli se nevyskytla nějaká porucha, což umožní její pohotovější opravu. Zároveň bude možné na dálku hodiny seřizovat.

Plastiku poškodila dlouhodobě zatékající dešťová voda. Aby se degradace neopakovala, dohodla se THMP s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy o novém vyspádování prostranství kolem plastiky.

Ochraně hodin pomůže nový terén – bude tu spád, aby se případná voda u plastiky už dále neshromažďovala a k prodloužení životnosti díla by měl přispět také tzv. antigraffiti nátěr a bezpečnostní sklo na tabuli ukazující světové časy.

Ikonické hodiny by se na Florenc měly vrátit ke konci letošního léta.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90