reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na Pelc-Tyrolce se otevírá nová budova Fakulta humanitních studií UK Praha. V minulosti byly i pokusy k fakultě protáhnout tramvaj. Ne vše z tehdejších plánů vyšlo, ale i to, co se nakonec posunulo od nápadů k realizaci stojí za to.

Dnes se slavnostně otevírala nová budova Fakulta humanitních studií UK Praha. Vznikla přestavbou bývalé menzy a příprava celého záměru trvala od roku 2007. Součástí procesu byla i vyzvaná architektonická soutěž, v níž v roce 2009 zvítězilo významné české architektonické studio Kuba Pilař architekti. Přestavba ve výsledku nakonec vyšla na 630 milionů korun a aktuálně se tak jedná o jednu z největších investic v Praze, která vznikla na základě architektonické soutěže. Naprosto zásadní podíl na vzniku budovy má architektka a současná děkanka Marie Pětová.

„Škoda jen toho nedůstojného prostředí kolem. Skleněná krychle uprostřed rozpadajícího se zahradního města Pelc-Tyrolky, kterému vévodí ruina vily Milada a výjezdem z Blanky, který odděluje studenty od řeky a dusí je smogem a ohlušuje hlukem. Jinak pěkný,“ napsal spolek Holešovičky pro lidi, který už několik let bojuje proti hlučné čtyřproudé silnici a nejraději by ji zakopal pod zem.

INFOBOX

  • Kuba & Pilař architekti je brněnská architektonická kancelář založená roku 1998 architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem. Patří mezi nejoceňovanější české ateliéry a například několikrát uspěly v Grand Prix architektů.
  • Jejich budovy jsou často pojaty minimalisticky s využitím pohledového betonu. Oba architekti vycházejí z tradic kvalitní předválečné české i současné světové architektury.
  • Renomovaní architekti jsou také autory dvou nových staveb, které vznikají na Barrandovských terasách – dvoupodlažního hotelu táhnoucí se po okraji skály.
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90