Třešňovka. Spousta sadů, kde rostou třešně (třeba v Troji, které ovšem hrozí zánik) mají název Třešňovka. Ve skutečnosti ale tento ofiko název má v Praze jen jeden sad – ten v Hrdlořezích. Zřejmě si ho ani nevšimnete, nachází se vedle velmi hnusné ulice Spojovací.
Tenhle třešňový sad byl založený začátkem někdy za První republiky a původně nesl jméno Holosmetka. Rostly tady staré odrůdy třešní. Po druhé světové tady měli svoje cvičiště vojáci. Po roce 1989 ho obsadili bezdomovci, kteří tu nadělali dost nepořádku. A samozřejmě se k tomu přidávali místní i přespolní. Ze sadu se v podstatě stala skládka Při obnově, která začala v roce 2014, bylo odsud odvezeny desítky tun odpadu.
Dnes tam roste přes čtyři stovky stromů. Některé jsou původní, takže jsou svědky těch drsnějších dob, ale také nové U nich sadaři použili několik odrůd – jako například Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další.
Část sadu padla při výstavbě sídliště na jeho jižním okraji. Přesto patří s rozlohou 10 hektarů mezi největší ovocné sady v Praze.
Při obnově byla sadaři ponecháno i velké množství torz třešní, ty poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu a sadu dodávají impozantní atmosféru a charisma. Zajímavostí také je, že sad se neseče, ale spásá. Dvakrát do roka sem pastevci naženou své stádo ovcí nebo koz.
Činnost vojáků – těch před rokem 1989 cvičících i těch, kteří tu postavili protiletecký bunkr připomíná růžice „Severka” se směry a vzdálenostmi k nejvyšším horám českých pohoří. Právě růžice je na střeše dnes již zasypaného bunkru.
Pokud se sem vydáte na špacír, tak si projděte si přírodní park Smetanka, který je v sousedství Třešňovky. A historii také připomínají zbytky historických ovocných sadů, které se nacházejí kolem říčky Rokytka, která místním hrdlořezským údolím protéká.
-mag-