reklama top
prahazijehudbou 728x90

Na začátku Revoluční ulice vznikne dům. Bude stát na adrese Revoluční 30. A už budí vášně.

Na rohu Revoluční ulice, kde do roku 1940 stávaly neogotické Eliščiny lázně (byly zbořeny, aby se okupační německá vojska mohla s těžkou technikou vytočit při nájezdu z dnešního Štefánikova mostu na nábřeží), vznikne levitující dům. Jde o vítězný návrh, který vybrala porota, má oživit tuto část města a vytvořit zde novou jedinečnou budovu, která bude „známkou vyspělosti Prahy,“ tvrdí majitel pozemku, investiční skupina RJS Investments.

Další dům, který vyvolal kontroverzi. Bude stát na začátku Revoluční třídy. VIZUALIZACE: RJS Investments

Vítězný návrh teď čeká širší debata se zástupci městské části a hlavního města, památkáři a obyvateli sousedního domu. Revoluční 30 nezastavuje celý pozemek vlastníka, který tak může plnit veřejnou funkci. Kromě nové veřejné pasáže přichází návrh s možností změnit účel barokního domu č.p. 1244 ze stávajícího zázemí společnosti Pražské služby za kulturní či vzdělávací centrum. I tato část návrhu je součástí dalšího jednání s městem, který je vlastníkem objektu. Jak bude příběh pražského nábřeží pokračovat, to si ještě počkáme. Na stole je návrh projektu, který má ambici po třiceti letech od vzniku Tančícího domu přinést Praze odvážnou stavbu, která by na desítky let opomíjené místo přilákala lidi.

Někteří tento projekt považují za další výtečnou moderní stavbu, jiní ho označují za „další hranatou ohavnost ze železobetonu“, která bude maximálně vyvolávat kontrasty s vedle stojící barokní věží z roku 1658 a barokním domem se středověkými základy.

Mnozí také projekt kritizují za levitující kvádr, který se bude vznášet nad střechou barokního domu, kde nyní sídlí městská firma Pražské služby. A připomínají, že další oživování prostoru není třeba, protože vedle už muzeum je. A také park a Anežský klášter, kde se konají společenské akce. „Navrženo je devět až 10 podlaží, sousední domy mají 5+podkroví, protější Merkur 7+1. To byla soutěž jako nástroj k popření památkové ochrany,“ píše architekt Tomáš Vích na FB skupině Změny Prahy.

Veřejností i odborníky je dům v Revoluční 30 další kritizovanou stavbou. Dlouhodobě se vedou spory o osudu železničního mostu pod Vyšehradem nebo ohledně výstavby koncertního sálu na Vltavské.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90