reklama top
prahazijehudbou 728x90

Vltavská filharmonie se o další krok blíže k výstavbě. Praha podepíše smlouvu s vítězem, projektovat se začne na podzim. Hotovo bude do deseti let. Nová podoba dnes špinavého okolí u metra Vltavská vzbudila také kritiku. Lidé poukazovali na nedostatek zeleně a větší množství betonu, které jde proti plánům, jak bojovat s klimatem. Na podzim Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) chystá do nové podoby zapojit také veřejnost.

Na podzim 2022 dojde k podpisu smlouvy s dánským studiem Bjarke Ingels Group (BIG), které vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž. Město v pátek díky hlasům zastupitelstva potvrdilo výsledky této soutěže. „Od Vltavské filharmonie studia BIG si slibujeme návrat Prahy na mapu moderní světové architektury, ale i nastartování proměny území Bubny-Zátory,“ okomentoval podporu pražského zastupitelstva náměstek primátora Petr Hlaváček, který má na starost rozvoj města.

Vltavská filharmonie nabídne i panoramatický výhled na město. Střecha bude otevřena všem
Vítězný návrh Vltavské filharmonie ateliéru BIG počítá s vybudováním tři sálů, nacházet se zde bude hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, návštěvníci budou moci využívat edukační prostory, v plánu je také kavárna či střešní restaurace. Střecha bude v případě Vltavské filharmonie pokračováním veřejného prostoru náměstí, vystoupat na její vrchol a užít si tak panoramatický pohled na Prahu bude moci každý, a to bez nutnosti vstupu do budovy.

Nově bude přístupný také břeh řeky Vltavy. Investice do výstavby budovy Vltavské filharmonie podle vítězného architektonického návrhu aktuálně vychází na 9,4 miliardy korun. „Nová filharmonie promění Vltavskou se svojí komplikovanou dopravní a urbánní situací na kulturní centrum celostátního i celoevropského významu. Autoři vítězného návrhu skvěle pochopili, že si Praha 7 přála místo k setkávání lidí, od mezinárodních orchestrů až po dětské sbory či základní umělecké školy,“ popisuje Jan Čižinský, starosta městské části Praha 7. „Vltavská filharmonie bude soudobým hudebním centrem světových standardů, která potvrdí pověst Prahy jako kulturní metropole. Město si od projektu slibuje maximální využití potenciálu lokality Vltavská, poslední volné sociálně-kulturní parcely podél řeky v blízkosti pražského centra,“ předestírá Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury.

Stavět se začne za čtyři roky
Mezinárodní architektonickou soutěž o podobu Vltavské filharmonie vyhlásilo hlavní město Praha společně s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) na konci srpna 2021. Do soutěže se přihlásilo celkem 115 týmů z 25 zemí, k účasti bylo předem vyzváno také 5 renomovaných architektonických ateliérů. V listopadu 2021 oznámila mezinárodní porota vybrané finalisty – ti odevzdali 19 soutěžních návrhů, ze kterých v květnu 2022 vzešel vítěz. Mezi umístěné patří kromě vítězného ateliéru BIG také Barozzi Veiga + Atelier M1, Bevk Perović Arhitekti, Petr Hájek Architekti, Snøhetta.

Finální etapa zbudování nové hudební síně by měla začít výběrem zhotovitele stavby během roku 2026. Se zahájením stavebních prací se počítá o rok později v roce 2027. Vltavská filharmonie by měla být dokončena za 10 let, tedy v roce 2032.
Na podzim 2022 zapojí IPR do dopracování podoby návrhu také veřejnost. Ta bude mít slovo při zpřesnění veřejných prostranství a veřejných části budovy, vyjádřit se bude moct například k zeleni.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90