reklama top
prahazijehudbou 728x90

Hlavní město dnes předalo Průmyslový palác stavebním firmám. Po měsících příprav převzalo konsorcium stavebních firem staveniště v areálu Výstaviště Praha. Stavba tak začíná přípravou zázemí a příjezdových komunikací pro techniku. První „kopnutí do země“ se uskuteční zhruba za měsíc. Kompletní rekonstrukce středního a pravého křídla společně s výstavbou levého křídla by měly být hotové do tří let.

„Dnes jsme stavařům předali klíče od Průmyslového paláce a zahájili jeho rekonstrukci. Odškrtáváme si tak další z věcí, které jsme chtěli v tomto volebním období stihnout. Levé křídlo vyhořelo v roce 2008 a Pražané již 13 let čekají na jeho rekonstrukci. Za tři roky se nám podařilo tuhle obrovskou investici připravit, rozběhnout a tento dluh Pražanům začít smazávat,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu, který má areál Výstaviště Praha na starosti.

V únoru to začne, bude tu obří jáma
Předání staveniště předcházela v minulých týdnech technická příprava a „odstrojování“ Průmyslového paláce. Z budov bylo odstraněno vnitřní vybavení a kilometry kabelů. V únoru pak na staveniště najede technika a práce se začnou naplno. Dojde k vybudování přípojek a přeložek areálových inženýrských sítí nejen pro připojení stavebního zázemí nebo jeřábů, ale i vlastní budovy Průmyslového paláce.

V místě levého vyhořelého křídla bude nutné nejprve provést podrobný inženýrskogeologický průzkum a doplňkový hydrogeologický průzkum pro tepelná čerpadla. Práce ve střední hale a pravém křídle se v úvodní etapě ponesou hlavně ve znamení rekonstrukce stávajících technologických kanálů, výstavby nových kolektorů pro osazení technologií a restaurování historicky cenných prvků. Specialisté budou ve střední hale a pravém křídle demontáží historických prvků z interiéru objektu jako například parket nebo vitráží zasažených požárem a ochranou těch, které jsou nedílnou součástí budovy.

Speciální tým, který opravoval Národní muzeum
Na rekonstrukci a dostavbu Průmyslového paláce, který je chráněnou kulturní památkou, nasadilo konsorcium firem odborníky z týmu, který před nedávnem rekonstruoval podobně cennou budovu – Národní muzeum. 

Spodní část Výstaviště i jeho sportovní zóna budou při stavbě v plném provozu. Náhradní prostory k pronájmu na konání akcí nabídne v loňském roce modernizovaný Křižíkův pavilon D nebo postupně rekonstruované další Křižíkovy pavilony, restaurace Bohemia nebo divadlo Spirála.

Areál se vrátí zpět mezi špičku svého druhu v Evropě
„Dostavba levého křídla a celková rekonstrukce Průmyslového paláce je pomyslnou tečkou za zásadní proměnou a modernizací areálu. Jsem moc rád, že mohu se svým týmem stát u tohoto důležitého momentu, kdy se postupně přibližujeme k evropským špičkám mezi zábavními a veletržními areály. Svou rozlohou a zázemím je již nyní Výstaviště naprosto unikátní a v dohledné době bude právě díky všem pozitivním investičním změnám, dovoluji si říci, lídr ve volbě pořadatelů kulturních akcí, výstav a veletrhů s možností online přenosu do celého světa, stejně jako první volbou, když chcete sportovat, vyrazit na koncert nebo jen strávit příjemný čas s přáteli,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Po dokončení bude Průmyslový palác nabízet funkčnost multifunkční haly pro společenské akce, výstavnictví, veletrhy, prodejní akce, prezentace firem, kongresy nebo kulturní akce jako koncerty, představení, projekce. Tým Výstaviště již nyní diskutuje s obchodními partnery o budoucích zakázkách v Průmyslovém paláci a lze tedy předpokládat, že kromě nových akcí se do něj po jeho rekonstrukci vrátí tradiční veletrhy typu Svět knihy, Evolution nebo Maker Faire.

Za požár mohl vařič
Dne 16. října 2008 zachvátil výstavní Průmyslový palác požár, při němž úplně vyhořelo levé křídlo budovy. Podle některých úvah mohl být příčinou výbuch kyslíkové lahve, která tam byla v rámci zubařské výstavy Pragodent, jiní spekulovali o požáru modelu horkovzdušného balonu. Oheň byl uhašen zhruba za hodinu a půl, škoda dosáhla přibližně miliardy korun. Dne 13. února 2009 zveřejnila pražská policie závěr vyšetřování s konstatováním, že za požár mohl zapnutý elektrický vařič nacházející se v jednom ze stánků vystavovatelů, na kterém byly umístěny hořlavé předměty.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90