No menu items!
Pondělí, 2 prosince, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Architektura a veřejný prostor První skateboardová socha na světě dostane svoje ruce. Možná pojede na olympiádu

První skateboardová socha na světě dostane svoje ruce. Možná pojede na olympiádu

0
První skateboardová socha na světě dostane svoje ruce. Možná pojede na olympiádu

Zajímavý příběh se odehrává kolem první skateboardové sochy na světě, která od roku 1982 do roku 2006 stála pod Nuselským mostem v parku Folimanka. Tehdy jí vandal uřízl obě kovové ruce a byla přesunuta do depozitářů. „Nyní probíhají přípravy na vznik odlévací formy a odlití,“ řekl pro web prahazdarma.cz iniciátor záchrany Pavel Frič, který se skrývá pod projektem Vyšehradskej jezdec. Už se mluví o tom, že skejťák z Prahy má i svoje kámoše. Další skateboardové sochy, vyrobené v osmdesátých letech, se nacházejí nebo nacházely v Kuřimi nebo Plzni.

Bylo to v roce 1982 velmi neobvyklé. Tehdy byla v pražském parku Folimanka odhalena bronzová socha Skateboardisty od Jaroslava Hladkého. Je s podivem, že prošla přísným komunistickým schvalovacím procesem, protože skateboarding byl „sportem ze Západu“. Bronzový Skateboardista vznikl na základě fotografií z amerického časopisu Skateboarder. Několik jeho čísel poskytnul sochaři začátkem osmdesátých let Petr Kotting, kterému je do Československa propašovala jeho známá letuška z ČSA.
„S panem Hladkým jsme se potkali na Strahově, kde jsme jezdili, protože hledal někoho, kdo na tom bláznivém prkýnku umí jezdit. Navíc jsem dostával skateboardové časopisy z Ameriky. Jeden z nich si ode mě půjčil,“ zavzpomínal Petr Kotting, jeden z prvních skateboardistů v ČSSR.

Grandiózní návrat svědka divokých devadesátek
Jenže v roce 2006 neznámý vandal uřízl soše obě ruce a torzo bylo zanedlouho z parku odstraněno úplně. Lze se domnívat, že skejťák byl pod Nuselským mostem svědkem divokého života. Když iniciátor návratu sochy Pavel Frič spolu s restaurátory prozkoumával, našli v torze sochy stříkačky od narkomanů, na helmě a zádech sochy byly důlky po projektilech.

Pavel Frič založil sbírku, na kterou lidé posílají peníze na jeho obnovu. Spojil se také se s autorem Jaroslavem Hladkým. Sochař měl originální, sádrový model zakopaný u sebe na zahradě. Ten se v zemi našel a nyní se chystá odlití chybějících rukou. Socha by se mohla objevit také na letní olympiádě v Tokiu. Ty by se měly uskutečnit letos od 23. července do 8. srpna 2021 a skateboarding bude mít na hrách premiéru. Pokud by se celý plán podařil, byl by to grandiózní návrat sochy i s mezinárodním přesahem.

„Návrat na Folimanku se plánuje až na jaře příštího roku v rámci celkové rekonstrukce prostřední části parku pod Nuselským mostem. Už jsem viděl první návrh umístění, který se bude postupně ještě dopracovávat a upřesňovat,“ řekl Pavel Frič webu prahazdarma.cz.

Mírový život našich dětí – skateboarding
Zatímco se v Praze se rozvinula občanská iniciativa vedoucí k obnově a znovuinstalování populární plastiky Skateboardisty, na facebookové stránce Sochy a města se začalo pátrat ještě po dalších takových sochách – skateboardistů z 80. let. Jako o tom napsal deník Metro. „Pokud vím, tak socha Skateboardisty bývala nebo možná dosud je i v Plzni, byť dost stylizovaná.,“ odpověděl Pavel na otázku, jestli on sám o nějaké další soše ví. Už v roce 1981 vytvořil podobné dílo Pavel Drda, ta zůstává uložena u něj doma. Další je v Kuřimi. Ta vznikla v roce 1989 a její autor Zdeněk Řehořík ji nechal ji pojmenovat „Mírový život našich dětí“. Jak sám Řehořík potvrdil, mírový život našich dětí v roce 1989 spočíval opravdu ve skateboardingu.