reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zajímavý příběh se odehrává kolem první skateboardové sochy na světě, která od roku 1982 do roku 2006 stála pod Nuselským mostem v parku Folimanka. Tehdy jí vandal uřízl obě kovové ruce a byla přesunuta do depozitářů. „Nyní probíhají přípravy na vznik odlévací formy a odlití,“ řekl pro web prahazdarma.cz iniciátor záchrany Pavel Frič, který se skrývá pod projektem Vyšehradskej jezdec. Už se mluví o tom, že skejťák z Prahy má i svoje kámoše. Další skateboardové sochy, vyrobené v osmdesátých letech, se nacházejí nebo nacházely v Kuřimi nebo Plzni.

Bylo to v roce 1982 velmi neobvyklé. Tehdy byla v pražském parku Folimanka odhalena bronzová socha Skateboardisty od Jaroslava Hladkého. Je s podivem, že prošla přísným komunistickým schvalovacím procesem, protože skateboarding byl „sportem ze Západu“. Bronzový Skateboardista vznikl na základě fotografií z amerického časopisu Skateboarder. Několik jeho čísel poskytnul sochaři začátkem osmdesátých let Petr Kotting, kterému je do Československa propašovala jeho známá letuška z ČSA.
„S panem Hladkým jsme se potkali na Strahově, kde jsme jezdili, protože hledal někoho, kdo na tom bláznivém prkýnku umí jezdit. Navíc jsem dostával skateboardové časopisy z Ameriky. Jeden z nich si ode mě půjčil,“ zavzpomínal Petr Kotting, jeden z prvních skateboardistů v ČSSR.

Grandiózní návrat svědka divokých devadesátek
Jenže v roce 2006 neznámý vandal uřízl soše obě ruce a torzo bylo zanedlouho z parku odstraněno úplně. Lze se domnívat, že skejťák byl pod Nuselským mostem svědkem divokého života. Když iniciátor návratu sochy Pavel Frič spolu s restaurátory prozkoumával, našli v torze sochy stříkačky od narkomanů, na helmě a zádech sochy byly důlky po projektilech.

Pavel Frič založil sbírku, na kterou lidé posílají peníze na jeho obnovu. Spojil se také se s autorem Jaroslavem Hladkým. Sochař měl originální, sádrový model zakopaný u sebe na zahradě. Ten se v zemi našel a nyní se chystá odlití chybějících rukou. Socha by se mohla objevit také na letní olympiádě v Tokiu. Ty by se měly uskutečnit letos od 23. července do 8. srpna 2021 a skateboarding bude mít na hrách premiéru. Pokud by se celý plán podařil, byl by to grandiózní návrat sochy i s mezinárodním přesahem.

„Návrat na Folimanku se plánuje až na jaře příštího roku v rámci celkové rekonstrukce prostřední části parku pod Nuselským mostem. Už jsem viděl první návrh umístění, který se bude postupně ještě dopracovávat a upřesňovat,“ řekl Pavel Frič webu prahazdarma.cz.

Mírový život našich dětí – skateboarding
Zatímco se v Praze se rozvinula občanská iniciativa vedoucí k obnově a znovuinstalování populární plastiky Skateboardisty, na facebookové stránce Sochy a města se začalo pátrat ještě po dalších takových sochách – skateboardistů z 80. let. Jako o tom napsal deník Metro. „Pokud vím, tak socha Skateboardisty bývala nebo možná dosud je i v Plzni, byť dost stylizovaná.,“ odpověděl Pavel na otázku, jestli on sám o nějaké další soše ví. Už v roce 1981 vytvořil podobné dílo Pavel Drda, ta zůstává uložena u něj doma. Další je v Kuřimi. Ta vznikla v roce 1989 a její autor Zdeněk Řehořík ji nechal ji pojmenovat „Mírový život našich dětí“. Jak sám Řehořík potvrdil, mírový život našich dětí v roce 1989 spočíval opravdu ve skateboardingu.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90