reklama top
prahazijehudbou 728x90

„Květnaté louky v centru města? To není jen pouhé přání, na Praha 2 se o to postaráme!“ píše na svém Facebooku starostka Alexandra Udženija. Chce, aby se kdysi venkovská romantika dostala na zelené plochy druhé městské části. Výsev louky s pestrobarevnými květy je v plánu v Lumírových a Havlíčkových sadech, na Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí. Starostka píše o náročnosti životního ve městech, které radnice nutí hledat nové porosty, které vydrží sucho, horko i silný déšť. Varováním může být obava botaniků. Kvůli vysévání květnatých luk ve volné přírodě, může dojít k zavlečení nepůvodních druhů rostlin i z městských luk. Zatím je ale tato problematika neprobádaná.

Vypěstovat louku vyžaduje trpělivost, výsledný efekt totiž přichází až po 2-3 letech. Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Květnaté louky by mohly zlepšit klima ve městě.

S obavami se ale k vysévání květnatých luk staví botanici. Tvrdí, že Češi si oblíbili zakládání zahrad s nepůvodními druhy rostlin. Odborníci soudí, že tak přírodu spíš ničí. Tohoto trendu si všimli před třemi lety a zhruba před rokem začali zaznamenávat nárůst nepůvodních druhů nebo vzácných rostlin s nejasným původem. „Nyní se snažíme na tento (staro)nový fenomén upozornit vědeckou i laickou veřejnost,“ řekla Seznam Zprávám Kateřina Štajerová z Botanického ústavu AV ČR.

Botanici zatím tvrdí, že problém je vysévání takových luk v zahradách nebo volné přírodě. Přesto je se mít na pozoru. Přítomnost nepůvodních druhů sice ve srovnání s invazními druhy ještě nelze považovat vysloveně za vetřelce, ale v budoucnu by nekontrolované uměle zakládané květnaté louky mohly zatížit tuzemskou flóru. Navíc se z nich mohou časem rekrutovat druhy invazní.

Praha 2 začne s vyséváním květnatých luk v rámci Udržitelná dvojka. Celkově na zeleň má letos vyčleněno téměř 100 milionů korun. Se zakládáním takových luk už má zkušenost Praha 4 nebo Praha 11. Čtvrtá městská část založila první louku ve středovém pásu v ulici Novodvorská předloni. Další pět let tam přibylo loni, jedna například na Budějovické. Desítkou květnatých luk se může pochlubit pražská „jedenáctka“. Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze v rámci projektu Praha kvete zakládají květnaté louky na veřejně přístupných místech, ve školách, školkách či komunitních zahradách.

Odborníci poskytují majitelům zahrad v Praze a nejbližším okolí osivo s vhodným druhovým složením rostlin zdarma.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90