reklama top
prahazijehudbou 728x90

Známý projekt Prázdné domy se věnuje domům, které nemají a neměly to štěstí, aby mohly normálně fungovat. Díky projektu přinášíme příběh jedné vinohradské vily.

Na začátku 20. let, krátce po vzniku nové svobodné republiky, postavilo vršovické družstvo Svépomoc na jižních svazích Vinohrad vilovou kolonii s názvem Svoboda. Podle návrhu architekta F. A. Libry zde vzniklo 16 rodinných domů a 17 dvojvil v tzv. národním slohu (též známý pod názvem rondokubismus nebo české art deco) – typický vzor s obloučky dodnes najdeme na fasádách, ale i na plotech nebo v interiérech zdejších domů.

Součástí kolonie byla i činžovní vila v ulici Na Šafránce čp. 1760 – od 20. let v ní bydleli manželé Ing. Václav Horák a Anny Horáková, která vilu obývala až do své smrti v roce 1974. Ještě v roce 2013 zde stále bydleli nájemníci, ale v září 2016 přišla od nového majitele, který dům získal za směšnou částku, na magistrát žádost o rekonstrukci prázdného objektu a jeho přeměnu v dům s garáží pro 3 automobily.

V roce 2018 už však mohl do vily každý kolemjdoucí zcela volně vlézt, vnitřek byl zdevastován, pokryt odpadky a fekáliemi a obýván bezdomovci. Na konci téhož roku pak došlo k události, která zapříčinila osobní intervenci starostky MČ Praha 10 – majitel totiž začal cenný dům v pátek odpoledne dne 30. 11. bez povolení bourat… Demoliční práce byly sice ihned zastaveny, ale nevratná škoda už vznikla a třetina historického objektu vzala za své. Podle prohlášení statika jsou naštěstí zbylé části domu v pořádku a je stále možné je dostavět.

V průběhu let byla vila několikrát na prodej, aktuálně ji můžete mít za 95 milionů Kč – za dvě třetiny domu v exkluzivní lokalitě je to nabídka, která se téměř nedá odmítnout! Škoda jen, že ideální spoluvlastnický podíl rozhodně nezískáte…

Přehlednou historii vily i s četnými odkazy na dobové články a fotogalerii najdete na webu Prázdné domy.

Máte-li chuť se s námi na Vinohrady podívat, během procházky Slavné a prázdné vinohradské vily uvidíte i v kolonii Svoboda a tento konkrétní dům. Sledujte nově vypsané termíny vycházek! Vstupenky na naše akce najdete na stránkách GoOut.cz.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90