reklama top
prahazijehudbou 728x90

V souvislosti s deštivým počasím přidáváme tuhle legendární fotku fotografa Michala Růžičky z vydavatelství Mafra. Jeho fotka z dubna 2019 se stala na sociálních sítích hitem. Fotografie Růžičky, který zachytil řidičku tramvaje při náhlé průtrži mračen, okouzlila mezinárodní porotu.


Fenomén snímku ještě vygradoval po slavnostním ceremoniálu předání cen Czech Press Photo, kde paní řidička Jelenová osobně předala vítězi – Michalu Růžičkovi diplom. A stala tak trochu zlatým hřebem večera. Díky tomu poté vznikl i rozhovor s paní řidičkou v Lidových novinách.

Už při hlasování mezinárodní poroty budila fotografie zájem porotců. A jak snímek hodnotili? „Tento snímek z kategorie Každodenní život je dokonalým příkladem tohoto žánru fotografie a zároveň zachyceného momentu. Řidička tramvaje je zachycena v situaci, kdy se snaží během náhlé letní bouřky změnit „výhybku“. Směje se nebo zuří kvůli situaci? Tato přidaná vrstva složitosti povzbuzuje diváka, aby se na obraz podíval déle. Pokud jde o mě, rád bych si myslel, že se směje – je teplo, je léto a možná déšť je vítanou úlevou. Chtěl bych vyzvat všechny fotografy, ať se zaměří na život, protože právě v jejich bezprostředním okolí se nacházejí ty nejúžasnější a nejpodivnější příběhy,“ popisuje snímek člen poroty Adrian Evans.

Každý z porotců si jí vybral a chtěl o ní psát včetně předsedy poroty Petra Joska: „Abych byl upřímný, nejvíce mne zaujal snímek tramvajačky, kterak se marně snaží v prudkém dešti přehodit výhybku a opravdu jí to nejde. Nicméně jí to vůbec nekazí náladu a z celé fotky vyzařuje nakažlivě dobrá nálada. Je to vzácný snímek, kde se spolu snoubí potřebné štěstí unikátního okamžiku s profesionální a technikou zručností.”

Michal Růžička je fotoreportérem deníku MF DNES od roku 1990. Fotografoval celou řadu významných světových událostí, jako např. válku v Jugoslávii, rozpad Sovětského svazu, po válce v Perském zálivu kurdský exodus, v r. 1994 fotografoval genocidu v africké Rwandě.
A ze sportovních událostí MS ve fotbale – 1994 USA , 1998 Francie, 2006 Německo; EURO 1996 v Anglii, 2000 Holandsko, Belgie, 2004 Portugalsko, 2008 Švýcarsko, Rakousko. Olympijské hry – 2000 Sydney, 2002 Salt Lake City, 2004 Atény, 2006 Turín, 2008 Peking, 2010 Vancouver, 2012 Londýn, 2014 Soči, 2016 Rio a 2018 Pchjongčchang. Je držitelem celé řady ocenění z různých fotografických soutěží.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90