reklama top
prahazijehudbou 728x90

Jsou to čtyři roky, co se hrál hokej na Staromáku. A to taky díky covidovým opatřením.

Geniální nápad měl během covidových omezení, v květnu 2020 pražský rodák Petr Rada. Před čtyřmi lety se s dětmi vypravil do vylidněného centra a nechal se pro svou fotku inspirovat snímkem od legendárního fotografa Stanislava Tereby, který stejně tak v 60. letech vyfotil kluky hrající před Orlojem hokej.

Prázdná Praha. Hokej na Staromáku

“Myslel jsem, že takovou Prahu asi nikdy nezažiju, ale díky karanténě na jednou ta možnost byla,” řekl tehdy pro FB prahazdarma Petr. Jedna fotka je Petrova, ta druhá je originál od Tereby. Super, co?

„Inspirovala mě fotka od Stanislava Tereby, díky níž je vidět, jak se život v centru za poslední půl století změnil. A já si říkal, že je škoda, že už takovou Prahu asi nikdy nezažiju. Jenže díky karanténě najednou ta možnost byla,“ řekl v květnu 2020 pro deník Metro k hokejové fotce se svými dětmi.

Spokojený táta. Děti lumpárny rády

„Moje děti zatím s většinou mých bláznivých nápadů souhlasí. Realizaci nějaké zajímavé fotky je pro ně zpestření,“ smál se tehdy se při otázce, co jeho ratolesti na nápad, že je vezme na Staromák s hokejkami, říkaly. Fotka vznikla během covidových opatření. Právě v květnu 2020 se začaly uvolňovat, přesto v ulicích lidí znatelně ubylo. Turismus byl prakticky mrtvý, což si spousta lidí pochvalovalo, protože tahle klidná atmosféra nebyla do té doby ve městě k vidění.

Vrah z 30 případů majora Zemana

Terebova fotka se jmenuje Radost z hokeje. Legendární fotograf byl prvním Čechoslovákem, jenž získal prestižní fotografickou cenu World Press Photo. Sportovní fotograf byl jedním z dvorních fotografů zpěváka Karla Gotta. A také se zapletl do kriminálního případu. V roce 1964 byl hlavním podezřelým z vraždy ve Vysokých Tatrách. Byl tam na svatební cestě ve chvíli, kdy u Skalnatého plesa byla objevena mrtvola uškrcené dívky. Místní tvrdili, že poslední, kdo s ní byl v kontaktu byl muž s fotoaparátem. A kriminalisté se zaměřili na Terebu, protože svědci tvrdili, že muži byl Tereba podobný. Naštěstí se ale potvrdilo, že Tereba byl během dovolené jen se svou novou manželkou.
Tenhle případ byl inspirací pro filmaře. Podle něj vznikl jeden z dílů televizního seriálu 30 případů majora Zemana s nazvem Tatranské pastorále.

O příběhu Petra Rady psal také deník Metro.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90