reklama top
prahazijehudbou 728x90

Před časem jsme rozjeli na našem facebooku úspěšný seriál #nadPrahou. Můžeme za něj poděkovat obrovskému množství inzerátů realitek. Ty k prodeji nebo pronájmu nabízejí velké množství bytů s úžasnými výhledy na město. Dost často jsou to byty, které ještě před rokem fungovaly jako ubytování v rámci “sdílených platforem” Airbnb nebo Booking. V Evropě zaznívají hlasy, aby města začala využívat doby, kdy pandemie ochromila turismus, a začala pro ubytování přes tyto platformy připravovat regulace.

Pandemie v evropských městech zastavila rozmach Airbnb. S těmito zprávami přicházejí zahraniční média. To, co se nepodařilo starostům měst po celém světě, daří se pandemii covidu. Města začínají být kvůli turistickému útlumu místy duchů. Vždyť v některých z nich ubytovaní turisté tvořili turisté až 20 procent všech lidí, kteří se v centrech měst pohybovali. Velký problém zažívaly třeba italské Benátky. Do města 60 tisíci obyvateli přijíždělo ročně až 20 milionů turistů. Navíc podle kritiků tohoto podnikání znemožnilo místním bydlení. A to kvůli cenám za pronájmy i prodeje bytů. Údaje analytické společnosti AirDNA tvrdí, že pokles krátkodobých pronájmů se oproti létům 2018 a 2019 pohybuje na různých místech od 20 až 80 procent.

Zlaté časy vydělávaly. Třeba 300 tisíc, teď není na hypotéky
Obyvatelé evropských měst už nyní vyzývají radnice i vlády, aby využili času a připravili rozumné regule tohoto podnikání. Hrozí totiž, že mnozí velcí pronajímatelé, tedy firmy, si nenechají ujít slušné zisky a hned po covidu se k němu vrátí. Desítky svých nemovitosti nechávají spát a pronajímají je na dobu určitou, nejčastěji na půl roku až rok. Jiný případ je to u těch, kteří vlastní pět šest bytů. Pomalu trh krátkodobého pronajímání opouštějí. Nemají totiž jak splácet úvěry. Podle společnosti Trigema v roce 2018 vydělali na jednom bytě v Praze 1 kolem 75 tisíc měsíčně, v Praze 2 kolem 50 tisíc. Na konci žebříčku byla Praha 10 s měsíčním příjmem kolem 31 tisíc korun. Například jeden majitel vlastnil šest bytů a přišel si měsíčně na 300 tisíc. „Praha by měla skupovat byty, Airbnb se z koronaviru rychle oklepe,“ řekl květnu 2020 šéf institutu plánování Ondřej Boháč pro server iRozhlas.cz. A jeho slova platí i do tento rok.

Jak města bojují?
S problémem Airbnb se ve zlatých časech potýkalo kromě Prahy více evropských metropolí. Podle odborníků na reality je dobré využít covidový čas a mnohem intenzivněji řešit regule, než se toto podnikání vrátí v plné síle. Starostové evropských měst už podnikají kroky k potřebám svých lidí. Dvacet dva starostů evropských měst se loni v září obrátilo na eurokomisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou, aby přiměla ubytovací portály sdílet data s městskou správou. Cílem je zajistit možnost kontroly a regule Airbnb. Než EU pomůže, rozjela města svoje plány. V Armsterodamu od začátku loňského července není možné pronajímat byty v historickém centru turistům a za porušení zákazu hrozí pokuta až 20 750 eur. V dalších částech města mohou vlastníci bytů poskytovat krátkodobý pronájem jen 30 dnů ročně. V Paříži mají vyhlášku, podle které lze takto byt pronajmout jen 120 dní v roce. Lisabon na to jde jinak – s majiteli se dohodne na tom, že na pět let je městu pronajme.

Opatření chystá také Praha. Magistrát přes Sněmovnu chce do živnostenského zákona dostat třeba, aby bylo například možné určit období, kdy by bylo takové ubytování zakázáno, a také by se omezoval počet dní v roce povolených ke krátkodobému pronájmu. Nutno říct, že medii o zbraních proti „sdílenému ubytování“ proplouvaly už začátkem léta 2020. Praha 1 před měsícem schválila novinku, podobné té ve Vídni. V domech, v nichž má nějaký podíl, musí vlastník bytu pro turisty mít souhlas všech majitelů bytů.

Saň Airbnb zatím spí
Praha se spojila s dalšími městy – Amsterdamem, Barcelonou, Berlínem, Vídní, Paříží, Mnichovem a Bruselem – a žádá, aby regulaci řešila v rámci celé unie Evropská komise. O regulaci se snaží také v součinnosti s Ministerstvem pro místní rozvoj. Platformy by měly například povinně poskytovat počty pronajímaných bytů. Zajímavé bylo také malé vítězství, které v červenci loňského roku zažili lidé jednoho domu na Novém Městě. Stavební úřad zatrhl podnikání jedné firmy, protože dům je zkolaudovaný pro bydlení a nikoli jako hotel. Takže ho nelze pro pronajímat na platformách, jako je Airbnb.

Ačkoli covid Airbnb uspal, nevypadá to pro firmu ze San Franciska na bankrot. Podle informací InsideAribnb se firmě podařilo zacílit na skupinu lidí, kteří si byty pronajímají v rámci svých zemí. Do měst a vesnic jezdí celé rodiny. A docela to funguje. Firma také rozdává 250 milionů dolarů na pomoc hostitelům s náklady na rušení rezervací související s covidem.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90