reklama top
prahazijehudbou 728x90

S příchodem obnoveného turismu v centru města zase řeší problémy s hlučícími turisty. Téma server prahazdarma.cz sleduje dlouhodobě. Teď se spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy vyhrazuje proti výsledkům pilotního projektu služby Airbnb. Ta tvrdí, že dokáže rozjařené hosty uklidit tak, aby nerušili místní. Problém je, že Airbnb dál tvrdí, že se jedná o sdílení bytů. Ve skutečnosti jde dál o „hotelový byznys“.

Další hlouposti jedné z platforem, tak reaguje Spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy na výsledky pilotního projektu služby Airbnb. „Pilotní projekt Airbnb a Minut zaměřený na prevenci hluku pomáhá hostitelům zastavit problémy dříve, než nastanou a podporuje odpovědný cestovní ruch v Praze,“ píše na svém webu služba Airbnb. Podle zprávy umí díky službě Minut pomoct hostitelům a vyřešit 100 % událostí spojených s hlukem do 20 minut s tím, že služby obou firem nabízí bezplatné senzory zdarma pro všechny hostitele v Praze. Jedná se o službu, která zavedla do několika bytů pronajímaných přes platformu Airbnb. Pokud senzory hluku ohlásí problém, služba Minut pak sjedná s hosty nápravu.

„Jsme odhodláni být dobrými partnery hlavnímu městu Praha a komunitám, které naši hostitelé nazývají svým domovem,“ píše Ellen Madeker, jeden z manažerů služby Airbnb zaměřující se na tuto problematiku. „Budeme i nadále podporovat hostitele na Airbnb, aby byli dobrými sousedy v Praze i po celém světě. Společně můžeme zajistit, aby sdílení domovů fungovalo lépe pro všechny: hostitele, hosty i sousedy,“ tvrdí Nils Mattisson, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Minut.

Spolek ale tvrdí, že i nadále trvá na tom, že ubytování přes Airbnb je podnikání a na něj se vztahují zákony a pravidla. To ale „hostitelé“ nedodržují, takže jde o „nelegální poskytování ubytovacích služeb v prostorech k tomu neurčených – viz pravomocné rozhodnutí odvolacího orgánu (08/2021), že byt není ubytovací zařízení (hotelový pokoj) a dochází k užití stavby v rozporu s jejím určením (kolaudací),“ píše na svém webu snesitelne.cz spolek. O tom psal i server prahazdarma.cz v článku Airbnb je podnikání, rozhodl soud. Je tak potvrzeno, že jde o ilegální hotelový byznys? Spolek připomíná, že neřeší, koho si majitel zve do obydleného bytu k sobě domů, ale řeší pouze prázdné neobývané byty, ve kterých nikdo nemá domov a které slouží jako hotelové pokoje a vytváří hotel v činžáku.V rámci pilotního programu poskytla společnost Airbnb hostům speciálního průvodce „Jak být dobrým sousedem“ s tipy, jak poznat to nejlepší, co město nabízí, v souladu s respektem k místním komunitám. V loňském roce Airbnb zavedlo v České republice Linku sousedské podpory a na podpoře odpovědného cestování spolupracuje s vládními a turistickými organizacemi v celé střední a východní Evropě, včetně Maďarské agentury pro cestovní ruch, města Krakov a města Bratislava.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90