reklama top
prahazijehudbou 728x90

Revizoři budou naštvaní. Dojde ke zkrácení „ochranné aktivační lhůty“ při nákupu jízdenky přes aplikaci PID Lítačka. Ze dvou na jednu minutu.

Ochranná lhůta při nákupu jízdenky má sloužit k tomu, aby se co nejvíce zabránilo s podvody. Město ji od 1. července 2024 zkrátí. V současnosti trvá dvě minuty, než vám přijde potvrzení o nákupu jízdenky přes aplikaci. Nově to bude minuta. Praha se rozhodla čas zkrátit, protože stávající dvouminutová lhůta je uživatelsky nekomfortní například pro ty, kteří si kupují jízdenku až těsně před příjezdem vozidla na zastávku. Cestující jsou přitom povinni mít platnou mobilní jízdenku již pří nástupu do vozidla MHD nebo do přepravního prostoru metra. 

Jízdenka na poslední chvíli

Dvě minuty od zaplacení bylo moc

„Abychom nákup jízdenek v mobilní aplikaci cestujícím co nejvíce usnadnili, zkracujeme dobu aktivace jízdenky na jednu minutu. Dlouhá aktivační lhůta totiž nebyla zrovna pohodlná, zvlášť když se člověk chystal někam na poslední chvíli. Jedna minuta umožní koupit si jízdenku před příjezdem vozidla a zároveň bude stále dostatečnou ochranou proti zneužití,“ uvedl Zdeněk Hřib, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

„Obě schválená opatření vidím jako prospěšná. Zkrácení aktivační lhůty usnadní jízdu pražskou veřejnou dopravu poctivým cestujícím, kteří pouze spěchají. A sleva na předplatném pomůže lidem v nouzi. Myslíme na všechny Pražany,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Jedna minuta je běžná i jinde

Revizoři budou naštvaní?

Lhůta v délce jedné minuty je nejběžnější doba v ostatních městech i dopravních systémech České republiky. Stejnou ochrannou lhůtu pro nákup mobilní jízdenky používá třeba Ostrava nebo Liberecký či Ústecký kraj. Tato ochranná lhůta bude zkrácena i pro další partnerské aplikace, kterými si lze kupovat jízdenky PID, např. DoKapsy od ČSOB. Naopak beze změny zůstává aktivační lhůta u SMS jízdenek, kde se již dnes pohybuje v rozmezí od 1 do 2 minut kvůli odlišné technologii této služby. Při cestování příměstskými a regionálními autobusy, kde je povinnost nastupovat předními dveřmi a prokázat se řidiči jízdním dokladem, se nic nemění, zde mohou cestující již dnes nastoupit jen s aktivovanou jízdenkou, která ještě neplatí.

Pro zlepšení uživatelské přívětivosti bylo do mobilní aplikace PID Lítačka přidáno již před časem výrazné upozornění na tuto aktivační lhůtu ještě před nákupem jízdenky. Nově také PID Lítačka nabízí při vyhledání spojení a nákupu jízdenky pro konkrétní vyhledané spojení jízdenku s takovou časovou platností, která obsahuje i čas na pěší přesun přepravním prostorem metra, nikoli jen čas odjezdu nebo příjezdu do stanice.

Zvýhodnění pro lidi v hmotné nouzi

Levné jízdné? Je třeba potvrzení od Úřadu práce

V rámci změn Tarifu PID od 1. července 2024 bylo schváleno také prodloužení slevy na předplatných kuponech pro lidi v hmotné nouzi o rok, a to do 30. června 2025. Tato sleva umožňuje nákup zlevněných kuponů za 165 Kč na měsíc nebo 444 Kč na 3 měsíce a je určena lidem, kteří pobírají příspěvek na živobytí a mohou tento nárok doložit příslušným potvrzením od Úřadu práce.

„Naší povinností je chránit Pražany v tíživé finanční situaci, které nejvíce postihly stoupající životní náklady vlivem mimořádně vysoké inflace z posledních let. Proto jsme se rozhodli prodloužit 70% slevu na jízdné v MHD až do konce června příští roku,” vysvětlil důvody prodloužení poskytované slevy náměstek Hřib.

O tom, že se ochranná lhůta při nákupu jízdenek přes mobil zkrátí jsme psali už v únoru 2024 v článku Revizor překvapen. Jízdenka platná za minutu. Na sociálních sítích se už tehdy strhla debata. Někteří namítali, že pokud existuje ochranná lhůta pro aktivaci jízdenky, ať existuje podobná ochrana i při zpoždění spoje. „Pokud koupím jízdenku na 30 minut a spoj nabere během jízdy 5 nebo víc minut zpoždění, za to taky cestující nemůže. Polohová data všech vozidel jsou k dispozici včetně údaje o zpoždění, tak by to snad nemusel být takový problém,“ doplnil tehdy například jeden z diskutujících Jan Zýka.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90