reklama top
prahazijehudbou 728x90

Milešovka se také pyšní hned několika dalšími „nej“. Je i největrnější horou s nejvíce bouřemi u nás, a proto bývá nazývána Hromovou horou. Rozhled z ní je považován za jeden z nejkrásnějších nejen v Česku. Své okolí převyšuje o úctyhodných 350 m, a tak nabízí ideální kruhový rozhled. Na vrcholu se nachází rozhledna, meteorologická stanice a stálé pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Po výstupu na vrchol přes národní přírodní rezervaci Milešovka, která je rovněž evropsky významnou lokalitou soustavy NATURA 2000, je možné strávit příjemné chvíle v zázemí pro turisty a občerstvit se v horské chatě.

Milešovka je mnohými podceňována, ale není to jen takový nějaký kopeček, dokáže být i nebezpečná a německé obyvatelstvo ji, ne jen tak náhodou nazývalo Donnersberg, což je v českém překladu Hromová hora.

Svahy i vrchol hory jsou bičovány často silnými větry za neočekávaně přicházejících náhlých bouří, při rachotu hromů do znělcových a čedičových kamenných polí bijí blesky, přitahované magnetismem sopečného kužele. Na všech pěšinách stoupajících více či méně prudce k vrcholu překračujete kameny a skály s mnoha ostrými hranami, které jsou nejen v zimním období, ale i po běžném dešti velmi kluzké.
A pro mnoho lidí může být hora nebezpečná i v klidném a příjemném počasí.
Lidé přeceňují své síly, neuvědomí si výškové převýšení i vzdálenosti v nelehkém terénu. Dojdou jim síly a někdy si i přivodí nepříjemné zranění, tak jak se stalo i milému seniorovi z Plzeňska.

Naštěstí si zachoval duchaplnost, zavolal na tísňovou linku a zároveň volal o pomoc. Tak na Milešovku s respektem, ať nejste také překvapeni.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90