reklama top
prahazijehudbou 728x90

Filmoví tvůrci vyhledávají střední Čechy nejen proto, že je to kraj plný zámků, hradů a jiných pamětihodností. Často si region vybírají také proto, že je jeho přírodní bohatství tolik rozmanité a uspokojí všechny jejich náročné požadavky. Pohádky, dramata, historické snímky, komedie. Máme tu první tip, kam vyrazit do míst, kde se natáčely známé české filmy – do Drábských světniček.

Režisér Jan Svěrák se svým štábem na podzim před dvanácti lety zmizel do lesů. Začal právě natáčet svůj další film. Tentokrát pohádku Kuky se vrací. Jednou z lokací byly také Drábské světničky v Českém ráji (natáčelo se také na Ještědu, u Bechyně, ve Voděradských bučinách u Jevan nebo okolí Nové Paky). Svěrák chtěl tehdy zasadit svůj nový příběh přímo do mikrosvěta, jeho protagonisty udělat dostatečně malé, aby kořeny stromu byly dekorací, světlo v malinových listech dělalo atmosféru, chmýří bylo rekvizitou a veškerý hmyz přirozeným komparsem. Právě místa zajímavá pro svůj film, především stály a borovice našel tady. Tato bývalá skalní pevnost, z níž je úžasný výhled do okolí, na malebné louky a hluboké lesy, zanechá mocný dojem v každém.

 

Drábské světničky jsou pozůstatky původně dřevěného hradu na pískovcových blocích na Mladoboleslavsku, asi čtyři kilometry východně od Mnichova Hradiště. Nacházejí se v chráněné krajinné oblasti Český ráj, na území evropsky významné lokality soustavy NATURA 2000 a přírodní rezervace Příhrazské skály. Skalní pevnost byla vybudována nad řekou Jizerou. Hrad je od roku 1958 chráněn jako součást rozsáhlé nemovité kulturní památky.

Opevněné sídlo neznámého jména bylo podle archeologických pramenů založeno koncem 13. století. Drábské světničky jsou vyhledávaným cílem turistů. Dnešní turistický přístup vedený odspodu přitesanou skalní spárou vznikl nejspíše roku 1830, schodiště bylo rozšířeno ve dvacátých letech dvacátého století Klubem československých turistů. Dnes je hlavní část vrcholových partií skalních bloků propojena soustavou žebříků a mostů (prohlídkový okruh).

Prohlídka hradu je bezplatná a probíhá bez průvodce. Prohlídková trasa začíná dřevěnou vstupní brankou. Tato část památky je pro návštěvníky přístupná vždy od 1. dubna do 31. října, v denních hodinách, s omezením při nepříznivém počasí.

Horolezeckou oblast Drábské světničky tvoří severozápadní část Příhrazské vrchoviny mezi chatou Na Krásné vyhlídce a Klamornou. Ve skalním pásmu dlouhém dva kilometry bylo popsáno na 111 skalách 915 lezeckých cest. Na všech skalních blocích souvisejících s hradem Drábské světničky je veškerá horolezecká činnost z důvodu ochrany kulturní památky zakázána.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90