reklama top
prahazijehudbou 728x90

Přestože je v poslední době dobrých zpráv jako šafránu, jednu pozitivní hlásí vydavatelé audioknih.
I přes nelehkou situaci v roce 2020 vykázal audioknižní trh v České republice meziroční nárůst o zhruba 12,4 procent a udržel si tak několikaletou stoupající tendenci. Samozřejmě i zde zanechala pandemie své šrámy a to například v podobě poklesu fyzických nosičů. Nejprodávanějším titulem se stala audiokniha Šlachta – Třicet let pod přísahou autorů Josefa Klímy a Roberta Šlachty. Největší podíl na trhu v loňském roce patřil vydavatelství OneHotBook.

„Uplynulý rok byl mimořádně těžký pro celou zemi, společnost i ekonomiku. Audioknižní trh přesto rostl, což je skvělá zpráva. Rostl však pomaleji než v minulých letech. Čísla statistik ukazují pozitivní, ale i negativní trendy. Loňský lockdown přivedl řadu uživatelů k digitálnímu formátu audioknih. Skokově narostly počty těch, kteří audioknihy poslouchají přes mobilní telefony a počítače. Velmi se tím urychlil trend přechodu na digitální způsob distribuce audioknih. Meziroční nárůst tržeb v tomto segmentu je téměř 35 procent. Bohužel, i našeho oboru se dotklo dlouhodobé uzavření kamenných obchodů. To mělo hlavní dopad na meziroční pokles prodejů fyzických nosičů o více než 12 procent,“ shrnuje loňskou sezónu místopředseda představenstva AVA Alan Piskač.

V roce 2020 se prodalo fyzicky a digitálně audioknih a mluveného slova za více jak 230 milionů korun. Z toho fyzické nosiče tvořily necelých 86 milionů korun oproti 144 milionům za prodej digitální cestou. Podíl digitálního prodeje se tak navýšil na 62,5 procent a lze očekávat, že trend převažující digitální distribuce bude pokračovat.

Nejprodávanější audioknihy roku 2020

  • Nejprodávanější novinkou byla audiokniha Josefa Klímy a Roberta Šlachty: Šlachta – třicet let pod přísahou (Témbr, Euromedia Group) následována tituly Atomové návyky od Jamese Cleara a Proč spíme autora Matthewa Walkera (obě z nakladatelství Jan Melvil Publishing).
  • „Z úspěchu audioknihy Šlachta – třicet let pod přísahou máme velikou radost. Věříme, že k němu přispěla nejen třaskavá tematika samotného textu, ale především excelentní audioknižní zpracování. Skvělý výkon Davida Prachaře a typický hlasový projev spoluautora Josefa Klímy dělají z poslechu vyvážený koktejl úderných faktů a autentických emocí, který zkušeně odřídila režisérka Helena Rytířová,“ říká o nejprodávanějším titulu loňského roku manažerka značky Témbr audioknihy Kateřina Višinská.
  • Celkově vyšlo 442 nových titulů. Mezi žánry novinek stále vedou detektivky a thrillery, následované obecnou beletrií a audioknihami pro děti a mládež. Oproti roku 2019 se změnil poměr mezi českými, slovenskými a zahraničními autory ve prospěch titulů českých a slovenských autorů. Loni také pokračoval propad podílu dramatizací, a to až na 2 procenta. Patrně největším důvodem je současná situace, která neumožňuje vydavatelům možnosti velkých produkcí s účastí většího počtu umělců.
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90