reklama top
prahazijehudbou 728x90

V průběhu 7.–9. ledna 2022 začne akce Ptačí hodinka. Díky České společnosti ornitologické začne velké sčítání ptáků. Jak na to?

Kde sčítat
Kdekoliv – na zahradě, na balkoně, v parku, u lesa… Vybereme si takové místo, na kterém rádi strávíme hodinu pozorováním ptáků. Nejlepší je z tepla domova sledovat krmítko pravidelně zásobené kvalitní a rozmanitou stravou. Ptáci si zvyknou jej navštěvovat a my budeme mít pestrou podívanou.

Po dobu sčítání zůstáváme na vybraném místě – nesčítáme na procházce. Při procházce bychom totiž výrazně zvětšili území, na kterém sčítáme a zkreslili tím výsledky. Navíc během pohybu krajinou mnohdy zaznamenáme jiné druhy, než když stojíme dlouho na jednom místě, což by opět ovlivnilo výsledek.

Jak přesně mám sčítat
Bereme v úvahu všechny ptáky, které během své hodiny spatříme – není důležité, zda přímo přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem. Pro správné vědecké výsledky je podstatné, abychom žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto pro každý druh zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v našem zorném poli. Za každý druh hlásíme jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat nerozlišujeme.

U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. Počítáme všechny ptáky – nejen na krmítku, ale i ptáky v okolí nebo přeletující. Po dobu sčítání zůstáváme na jednom místě – nesčítáme na procházce.

Více informací najdete na webových stránkách českých ornitologů.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90