reklama top
prahazijehudbou 728x90

Drahé stavební materiály a technologie. Financování udržitelného bydlení a energetická soběstačnost. A také metro D. Na tyto a další důležité projekty by město mohlo čerpat peníze od významných evropských bankovních institucí, které mimo jiné pomůžou s vyrovnáním se s dopady války na Ukrajině.

Město Praha jednala s Evropskou investiční bankou (EIB) a s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD). Tématem bylo finanční pokrytí mimořádných i dlouhodobě plánovaných investic. Do hlavního města přijela viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlova a také Charlotte Ruhe, ředitelka Evropské banky pro obnovu a rozvoj pro střední a jihovýchodní Evropu, která se po 15 letech vrací do České republiky. “S Evropskou investiční bankou jsme debatovali o možnostech, jak může Praha čerpat balíček Ukraine Solidarity Urgent Response, v rámci kterého banka celkově vyčlenila 668 milionů eur, tedy zhruba 16,7 miliard korun. Z tohoto balíčku by mělo být možné financovat například rychlé stavby či tolik potřebný stavební materiál. Dále jsme s EIB jednali o financování stavby metra D. EBRD nám na základě jednání nabídne možnosti financování pro projekty udržitelného bydlení a posílení energetické soběstačnosti Prahy,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Do hlavního města Prahy v posledních několika týdnech přišly hledat bezpečí před válkou na Ukrajině desetitisíce lidí. Kromě finančních nákladů spojených s aktuální urgentní situací se hlavní město připravuje také na dlouhodobé dopady této situace, a to v oblastech bydlení, školství, sociálních služeb a dalších oblastech klíčové městské infrastruktury. Praha aktivně vyhledává investice, které pomohou úspěšnému zvládnutí těchto výzev a přispějí k udržitelnosti a dalšímu rozvoji Prahy. Investice jsou i nadále třeba pro modernizaci vedoucí ke zdravějšímu životnímu prostředí a klimatické udržitelnosti.

Viceprezidentka Evropské investiční banky Lilyana Pavlova uvedla: “Velice mě těší, že se Evropská investiční banka bude podílet na transformaci Prahy v zelené, udržitelné a společensky odpovědné město, které bude vzorem pro další evropské metropole. Jsme připraveni podpořit ambiciózní plány Prahy, jako je výstavba metra D, či podpořit zvyšující životní úroveň všech Pražanů prostřednictvím našich programů ELENA, AdvisoryHub, and JASPERS. Také jsme připraveni pomoci Praze v podpoře lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Chtěla bych primátorovi Hřibovi za tyto aktivity velice poděkovat, jelikož ztělesňují hodnoty humanismu, empatie a vřelosti, které jsou pro Prahu a Českou republiku typické.“

“Spolupráci s Evropskou investiční bankou vítám. Z programu ELENA jsme získali 45 milionů Kč na projektovou přípravu instalací fotovoltaiky a dalších energeticky úsporných opatření, které proběhnou ve 100 objektech v majetku hl. m. Prahy. S následnou předpokládanou investicí ve výši 50 milionů eur v letech 2024-25 hl. m. Praha počítá. Podobnou spolupráci, tj. projekt ELENA 2, připravujeme i pro soukromé rodinné domy,” uzavírá náměstek primátora pro oblast bezpečnosti a životního prostředí Petr Hlubuček.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90