reklama top
prahazijehudbou 728x90

Patří k ojedinělým stavbám, konaly se tam nejrůznější akce. Bohužel několik let chátrá a jeho čas se blíží. Půjde k zemi. Praha 10 se rozhodla, že známou dominantu Vršovic zbourá. Místo něj na místě vzniknou domy s byty, společenským sálem a komunitní centrem.

„Asi nepatří k přelomovým a ikonickým stavbám 70. a 80. let, nicméně architektura 80. let je obecně méně nápadná, což ovšem neznamená, že si Kulturní dům Eden nezaslouží naši pozornost, i třeba jako kulturní památka. Je navíc v mimořádně autentickém stavu, máme jen málo veřejných budov ze 70. a 80. let, které jsou tak dobře dochované jako Eden,“ uvedl před časem architekt a pedagog FA ČVUT Petr Vorlík.

„Ten prostor na tebe dýchne skvělou dobovou atmosférou a celkově je hezky zachovalý. A scénograf Marek Špitálský se postaral o famózní návrat v čase pomocí set designu z věcí, které tam ještě zbyly. Třeba devadesátkové plakáty kapel, které jsme nechaly zarámovat a vysely v chodbě, kudy kluci v klipu prochází směrem do sálu,“ popsal režisér Benjamin Buttler, který tady v roce 2020 natočil videoklip zpěváka 7krát3 a kapely PSH k písničce Boh dal love, atmosféru místa natáčení klipu v KD Eden.

Ačkoli by si mnozí obyvatelé Vršovic přáli, aby se zachránil, na FB už vyzývají k peticím, Praha 10 se rozhodla jinak. Eden je natolik zchátralý, že ho za „dobré“ peníze už nepůjde dát dohromady. Eden tak skončí podobně jako třeba Transgas a další stavby.

Praha 10 vyhlásila vítěze, podle jejichž plánů se bude na místě Edenu stavět. Plán počítá s domy, kde budou městské nájemní domy, upraveno bude i jeho okolí. Promění se Vršovická ulice, kde budou zúžené dopravní pruhy a vysazeno bude stromořadí vedle tramvajového pásu. Vznikne tu také menší park.

Bývalý kulturní dům Eden z roku 1980 je již téměř 20 let nevyužívaný a staticky je ve špatném stavu. Opravy by stály 400 milionů korun a ty městská část navíc prostě nemá.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90