reklama top
prahazijehudbou 728x90

Ukrajinská města Buča a Mykolajiv od Prahy dostala vyřazené, ale funkční autobusy.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ve spolupráci s hlavním městem Prahou a prostřednictvím neziskové organizace Člověk tísni daroval na Ukrajinu další vyřazená vozidla, tentokrát pět autobusů SOR. Příjemcem pomoci jsou dopravní podniky ve městech Mykolajiv a Buča, darovaná vozidla zde budou sloužit ve veřejné dopravě. Autobusy jsou plně provozuschopné, zástupci obou měst si je už převzali a po vlastní ose s nimi odjeli na Ukrajinu.

Mykolajivskému dopravnímu podniku Mykolajivtranspas daroval DPP tři autobusy typu SOR NB 12 vyrobené v roce 2009, které dopravní podnik využíval v pražské MHD do konce minulého roku, resp. do 20. ledna 2024, kdy je vyřadil z vozového parku. Městskému dopravci v Buči, společnosti Buča Transport Servis, pak DPP předal dva midibusy SOR BN 8.5 vyrobené v roce 2011 a vyřazené z pravidelného provozu v prosinci loňského roku.

Darování vozidel zprostředkovalo hlavní město Praha, na jehož primátora se žádostí o poskytnutí pomoci obrátili Oleksandr Sjenkevyč, starosta města Mykolajiv, a Anatolij Fedoruk, starosta města Buča. Darování vozidel se uskutečňuje prostřednictvím neziskové organizace Člověk v tísni, která je na Ukrajině významným poskytovatelem a distributorem nejen humanitární pomoci, ale také pomoci na obnovu válkou zasažené země. Proto Člověk v tísni spolupracuje na administrativním zajištění celé akce, pomáhá monitorovat situaci na Ukrajině a dohlédne na předání vozidel v obou městech. Přepravu vozidel si zajistila ukrajinská strana na vlastní náklady. Vozidla pojedou na Ukrajinu po vlastní ose, vlastním pohonem s ukrajinskými řidiči.

Od napadení Ukrajiny Ruskem daroval pražský dopravní podnik ukrajinským partnerům, městským dopravním podnikům, už celkem 31 vozidel. V roce 2022 to bylo 15 tramvají T6A5, 5 tramvají T3SUCS, jeden autobus Karosa B951 a jeden kloubový Irisbus Citelis 18M dopravnímu podniku města Charkov. V loňském roce se jednalo o dva autobusy Irisbus Crossway LE 12,8M a dvě trolejové věže značky Renault dopravnímu podniku města Mykolajiv a nyní putuje na Ukrajinu dalších pět autobusů.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90