reklama top
prahazijehudbou 728x90

Chata Bohumila Hrabala v Kersku, kde slavný spisovatel napsal slavné knihy Postřižiny nebo Slavnosti sněženek, by se měla otevřít veřejnosti! Středočeský kraj chatu koupí o dva miliony méně, než kolik chtěl její současný majitel.

V roce 2024 by se měla otevřít chata spisovatele Bohumila Hrabala. Lidé si ji ale budou moci prohlédnout o něco dříve, a to během tradiční akce Hrabalova Kersko nebo už v únoru 2022 při příležitosti výročí jeho úmrtí. Odkoupení chaty schválili před několika dny radní a poté zastupitelé Středočeského kraje. Politici tak odvrátili hrozbu, že by chatu koupil spekulant, který by za nemovitost chtěl více, než je její tržní hodnota nebo by ji zboural a pozemek zastavěl. Psali jsme o tom v článku Hrabalova chata je na prodej za 12 milionů. Zachrání ji před překupníky?

Kraj pozemek s rozlohou 3700 metrů čtverečních a chatu koupí Středočeský kraj za 10 milionů, majitel původně požadoval 12 milionů. V plánu je v chatě instalovat velkou výstavu s tím, že vše zůstane autentické. Jako v dobách, kdy tu slavný spisovatel tvořil. Protože tu od smrti Hrabala došlo k některým nezvratným stavebním úpravám, budou na výstavě použity moderní technologie, tedy prvky virtuální reality pomocí aplikace v mobilu. Návštěvníci tak budou mít možnost přes ně přímo na místě vidět, jak to tu kdysi vypadlo.

Chybět ale nebudou ani předměty, na které si bude moct návštěvník sáhnout. Například Hrabalovy psací stroje, křeslo nebo jízdní kolo. Do realizace expozice se zapojí Polabské muzeum, které od jeho smrti v roce 1997 spravuje spisovatelův odkaz.

Bohumil Hrabal v Kersku strávil několik let, chatu koupil v roce 1965, bezdětní Hrabalovi ji pak odkázali svým sousedům-přátelům, kteří ji nyní prodávají. Naštěstí se majitelé nenechali zviklat spekulanty a místo bude opět žít legendárním spisovatelem.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90