reklama top
prahazijehudbou 728x90

Bohužel! Ačkoli víme, že krmení pečivem ve větším množství je pro ptáky nebezpečné, máme tu ty, které to nezajímá. Takovou podobnou situaci zaznamenal u smíchovské náplavky jeden z fanoušků našeho facebooku.

Prostranství u smíchovské náplavky, jen kousek od železničního mostu mezi Smíchovem a Výtoní, bývá oblíbeným místem, kam lidé chodí krmit labutě. Neuvěřitelnou situaci ale viděl Petr Zewlakk Vrabec. Ačkoli pečivo pro vodní ptáky je nebezpečné, přijela tam večer dodávka, která byla plná popelnic s pečivem. Dvě ženy je tam začaly vysypávat přímo do vody.

Divná žena
„Dělají to prý každý den. Prý jsou lidi svině a nikdo nikomu nepomůže… byl to divný rozhovor… podprahově plný nenávisti k lidstvu. … vůbec netuším proč začala mluvit o feťácích, bezdomovcích, alkáčích… ti si prý pomoct nezaslouží… vyplatí se pomáhat jen zvířatům. Nějak jsem neměl náladu to komentovat a rozloučil jsem se… Krmit vodní ptactvo pečivem není žádná hitparáda…. jak to je?“ píše na facebooku Petr.

Pečivo milují, ale ubližuje jim, myslete na to, prosím!
Že se nesmí pečivem ptáky krmit je stálo málo rozšířený fakt. Proto je třeba na to opět upozornit. Stejně tak jako to dělají cedule na březích Vltavy. Je třeba vědět, že pečivo vodním ptákům může způsobit zažívací problémy a kvůli chybějícím živinám a vitamínům způsobit tělesné vady. „Krmte je pro ně přirozenější potravou jako je hrách, kukuřice nebo krájený hlávkový salát,“ říká ornitoložka z České společnosti ornitologické. A to i přesto, že labutě třeba o zbytky mrkve nebo hlávkového salátu nejeví zájem a čekají na rohlík.

Malé labutě už nemusí nikdy vzlétnout
„Staré pečivo neobsahuje vitamíny a minerální látky, které ptáci potřebují. Obsahuje především sacharidy, takže labuť nebo kachna má pocit, že je najedená a přitom strádá,“ vysvětluje Věra Sychrová z České společnosti ornitologické. Upozorňuje také, že běžné pečivo obsahuje krystalky soli nebo je kořeněné, což pro ptáky není přirozené a může jim způsobit zažívací problémy. Nadměrná konzumace pečiva může velmi ohrozit také mláďata v jejich růstu, někdy totiž zapříčiní deformaci peří a křídel.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90