reklama top

Jak by se vám líbilo, kdyby Hrabalova vila v Kersku byla pod správou Středočeského kraje? ptá se na svém facebooku zastupitel Středočeského kraje a starosta Líbeznic Martin Kupka. Dům, kde jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů Bohumil Hrabal napsal například Příliš hlučná samota nebo Obsluhoval jsem anglického krále, je na prodej. Příznivci Hrabala se obávají, že dům koupí realitní spekulant. Ten ji buď bude prodávat dál, nebo ji přestaví, protože není památkou chráněná.

„S kolegy projednávali možnost koupit vilu do krajského majetku a jak ji co nejlépe využít. Podle mě je to příležitost, jak atraktivně připomenout odkaz spisovatele, který v lesích Kerska vytvářel svá nejlepší díla a pro něhož byly střední Čechy a jeho tamní sousedé velkou inspirací,“ píše na svém facebooku středočeský zastupitel Martin Kupka.

Je to totiž jen pár dní, kdy na veřejnost pronikla zpráva, že Hrabalova vila je na prodej. Soukromý majitel za ní chce necelých dvanáct milionů korun. Prodej přitáhl pozornost příznivců Hrabala nebo médií. V inzerátu, který na Sreality.cz vložil Josef Pávek, který neuvedl pro jakou realitní kancelář pracuje ani kontakt na sebe, se píše, že „na pozemku je možné dle platných předpisů a územního plánu stavět jak stavbu pro rekreaci, tak rodinný dům pro trvalé bydlení nemalých rozměrů.“

Podle kritiků prodeje to upozorňuje na fakt, že by si nový majitel s chatou mohl dělat co chtěl. Klidně ji zbourat nebo k ní přistavět další část vily, čímž by se znehodnotil genius loci tohoto místa. Své obavy vyjádřil i Jan Řehounek z nymburského Klubu čtenářů Bohumila Hrabala. ,,Nemyslím si, že by tolik peněz investoval někdo, kdo chce zachránit Hrabalův odkaz. Určitě nejsem jediný, kdo si myslí, že po tom skočí překupníci. Je tu (v Kersku) hodně objektů k prodeji, kteří vlastní Rusové. Něco koupí, přestaví a pak to prodávají. A to se může stát i s touto chatou,“ řekl Řehounek pro redakci Echo24.

Podle zjištění redakce Echo24 o nákupu obec Kersko neuvažuje, protože 11 milionů je rozpočet obce. S možností ji koupit a tím ji zachránit a zbudovat tady třeba nějaké muzeum nebo kulturní centrum připomínající slavného spisovatele, přispěchal Středočeský kraj a také Ministerstvo kultury. Otázkou ale je, zda vlastník chaty a pozemku nebude chtít cenu díky zájmu šponovat. Jisté pochybnosti budí fakt, že majitelem je Radek Eliáš. Majitelé dalších navazujících pozemků jsou Jakub Eliáš a Jiří Eliáš – celkem tam vlastní 10 000 metrů čtverečních. Server prahazdarma.cz to zjistil na iKatastr.cz. Na Bohumila Hrabala v roce 2014 vzpomínal pro iRozhlas.cz jeho nejbližší soused v Kersku Zdeněk Eliáš.

INFOBOX

  • Středočeské hejtmanství nyní hodnotí, jak by bylo chatu možné využívat coby připomínku Hrabalova díla a už také komunikuje s Ministerstvem kultury.
  • Lesní osadu Kersko Hrabal proslavil svými knihami a za popularitou stojí také režisér Jiří Menzel, který tady natočil legendární hořkosladkou komedii Slavnosti sněženek.
  • Chatu koupil Hrabal v roce 1965 ze svého prvního honoráře, v době, kdy se mu začalo dařit.
  • Chata je nyní v soukromém vlastnictví a není kulturní památkou.
reklama bottom