reklama top
prahazijehudbou 728x90

Byla to pro smíchovský hokej a milovníky bruslení velká rána. V srpnu 2022 radnice Prahy 5 ohlásila konec dotacím pro kultovní zimní stadion Nikolajka. Provozovatelé tehdy tvrdili, že jim pětka hodila klacky pod nohy. A oznámili, že stadion zkrátka neudrží v chodu. Veřejným prostorem také proběhlo, že v zákulisí stojí majitel pozemku, který se pokusí pozemek prodat developerům (psali jsme v článku Konec ledního hokeje v Praze 5? Nejasnosti kolem legendárního stadionu Nikolajka). Budovu se podařit nezachránilo, ale díky obětavosti lidí, kteří kolem hokeje působí, ano. Magistrát pro nový stadion vypůjčí svůj pozemek u Nových Butovic.

„Od zavření Nikolajky jsme se do toho opravdu vrhli po hlavě. Je to dennodenní práce. V první fázi jsme samozřejmě hledali vhodnou lokaci. Tu se nám ve spolupráci s městskou částí podařilo relativně rychle najít a projednat, říká v rozhovoru pro web hokejového týmu HC Smíchov 1913 Marek Dongres, zástupce investiční skupiny SPM a našeho bývalého dlouholetého hráče a kapitána A-týmu.

Dočasná stavba
Podle něj k rychlému vyřešení problémů pomohla samotná Praha. Ta vypůjčí pozemek vedle Radlické ulice. A také velká vlna podpory smíchovského hokeje a bruslení. „Hned po nalezení pozemku jsme začali řešit, jak by stadion mohl vypadat. Paralelně s tím jsme začali jednat se všemi potřebnými dodavateli,“ říká Dongres.

Připomíná, že pestože se jedná o dočasnou stavbu, legislativa je úplně stejná, jako by šlo o stavbu trvalého stadionu. Museli udělat veškeré průzkumy, které předcházejí tvorbě projektové dokumentace a vůbec stavebnímu řízení. Proběhlo geodetické zaměření pozemku, geologický průzkum, dendrologický průzkum a zpracovat bylo třeba další potřebné vyjádření a stanoviska.

„V tuto chvíli tak máme zajištěné všechny komponenty potřebné k sestavení stadionu; zastřešení, chladící technologii včetně mantinelů a střídaček a finišujeme výrobu celých šaten a zázemí,“ říká v rozhovoru pro web smíchovského hokejového týmu Dongres.

Praha bez vedení, všechno se zdržuje
Iniciátoři nového stadionu, pod který se podepsala investiční skupina SPM, která se věnuje investicím do realit, vývojů počítačových her nebo investic do výrobních podniků, zatím nejsou oprávněni stavbu realizovat, mohou ale dělat veškeré přípravné práce; terénní úpravy, zapojení sítí a podobně Tomu navíc předchází odstranění náletových dřevin, které se na pozemku nacházejí.

Zároveň musí být s městem sjednaná nájemní smlouva, která je opravňuje k nakládání s pozemkem a ke stavbě dočasného stadionu. Smlouva je připravená na magistrátu od říjnových voleb. „Bohužel, rada není ustanovená, což nás v samotné výstavbě výrazně omezuje. Po dlouhou dobu po volbách jsme nebyli schopní s nikým konkrétním komunikovat. Díky tomu se nám o kvartál zpozdil celý harmonogram, protože my jsme byli připraveni stavbu realizovat v prosinci,“ říká Dongres.

Jako stavebnice
Stadion bude taková stavebnice, která bude složená ze tří částí. Jednak je to ledová plocha, která má mantinely, plexiskla, střídačky, trestné lavice a vůbec veškeré zázemí. Nad tím bude samonosná oblouková hala, která celý led zastřeší. Na stadionu počítáme s prostorem pro 50 diváků. Budova pro všechny milovníky bruslení a smíchovský hokejový tým by měla být otevřena v září 2023.

Jedná se o dočasnou stavbu a zatím je ve hvězdách, kde by trvalý stadion mohl stát. Přicházejí myšlenky, že po zprovoznění Radlické radiály by v této oblasti mohly vzniknout další sportoviště. A mezi nimi také už natrvalo zimní stadion. Velkou a podstatnou otázkou ale zůstává fakt, kdy a jestli vůbec se někdy Radlické radiály dočkáme. Do důležité dopravní tepny, která by měla pod zemí vést z Nových Butovic až k okraji řeky do míst u Barrandovského mostu, se ještě nekoplo. Město dál vyřizuje připomínky obyvatel nejen Stodůlek, Nových Butovic nebo Jinonic, kterým se plán radiály nezdá, tak i obyvatel Braníka, kteří se bojí, že jim radiála přivede další tisíce aut.

HC Smíchov 1913 – nejstarší hokejový klub u nás
Stadion uveden do provozu 16. září 1961 jako otevřená ledová plocha, zastřešen 1972. Stadion byl jako vrcholové středisko pro krasobruslení, na stadionu vyrostla Hana Mašková a další krasobruslaři. Byl využíván pro soustředění hokejových reprezentací, například roce 1979 při MSLH v Praze byl tréninkovou plochou pro tým SSSR.

Na stadionu trénoval klub HC Smíchov 1913, který patří k nejstarším hokejovým klubům vůbec. Byl založen v době, kdy v našich zemích nestál jediný zimní stadion, zbývalo ještě několik let do zahájení nejslavnější hokejové soutěže světa, americké NHL a náš národní výběr nestihl odehrát víc než 12 mezinárodní utkání. V roce 1928 vyhrál titul Mistr českého venkova, kdy za tým hrál i jeden z reprezentantů ze Smíchova, akademický architekt Bohumil Steigenhofer.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90