reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zimní stadion Nikolajka v Praze 5 končí svůj provoz. Majitel tvrdí, že nemá na provoz peníze. Tvrdí, že ho radnice Prahy 5 nechala ve štichu. Opak tvrdí politici. Spekuluje se také o tom, že za koncem stadionu může být nový Metropolitní plán, který umožní tuto parcelu zastavět bytovými domy.

„Abych předešla nějakým spekulacím a překrucování: jsem proti zbourání Nikolajky! Se současným majitelem stadionu jsme se mnohokrát snažili domluvit na kompromisu, řeč s ním ale není. Metropolitní plán, který je aktuálně ve stavu schvalování a vypořádávání připomínek, podle odborníků oslovených MČ Praha 5 dává majiteli zimního stadionu větší možnost pro její využití, a to nejen ke sportování. My jsme zásadně proti tomu, aby tam ale bylo cokoli jiného než zázemí pro sport!“ tvrdí na svém facebooku starostka prahy 5 Renáta Zajíčková.

Obviňují se navzájem
Nepřímo tak viní majitele stadionu, firmu NIKO Praha a.s., že dává přednost komerčnímu využití objektu před potřebami obyvatel. S velkou pravděpodobností je to definitivní konec legendárního stadionu, který má za sebou zajímavou historii. Místo se tak zařadí mezi další, která neustála zájem současné doby. Nový Metropolitní plán totiž s pozemkem počítá nikoli jako sportovní plochou ale jako obytnou. Je tedy velmi pravděpodobné, že o lukrativní pozemek stranou hlučného Anděla a kousek od Malvazinek budou mít velký zájem developeři.

Majitelé, kteří stadion provozují, tvrdí, že je radnice Prahy 5 hodila přes palubu. To, že nemají peníze na rekonstrukci stadionu, který je v dezolátním stavu, politiky pětky informovali už na jaře. Zasáhl je také covid a vzrůstající náklady. „Městská část nám žádnou konkrétní pomoc nenabídla. Naším cílem je zachovat na stadionu Nikolajka sportovní činnost i v budoucnu, v současné době přehodnocujeme plán rekonstrukce s ohledem na vývoj cen energií a vody. Aktuálně, od května 2022, je stadion využíván na inline hokej,“ uvedla firma, podle které provoz stadionu v loňském roce skončil ztrátou.

Starostka Zajíčková řekla, že celou situaci chápe. Proto se Praha 5 rozhodla už dál se o stadion nepřetahovat a nepumpovat další peníze. Raději volí hledání parcely, kde by nový zimní stadion mohl stát. „Máme možná ambiciózní plán, ale Pětka je městská část o velikosti krajského města – tisíce našich dětí a tisíce dospělých pro svůj vysněný sport, hokej či krasobruslení, nebo prostě příjemně užitý volný čas, potřebují zázemí ledové plochy. Zatím provizorní, časem plnohodnotno, moderní, energeticky udržitelnou, dostupnou všem. A hlavně s jasnou budoucností,“ uvedla na svém facebooku Zajíčková.

Pátá městská část nyní žádá magistrát, aby ji uvolnil některý ze svých pozemků v Jinonicích. A povolala ke spolupráci podnikatele Slavomíra Pavlíčka, který v Praze 5 žije a je zapáleným hokejistou. Pavlíček spolu s Markem Španělem založil herní studio Bohemia Interactive, jehož her se po celém světě prodaly desítky milionů kopií a stojí za nejprodávanějším počinem v historii českého herního průmyslu.

Stadionek se třemi vchody, ovšem otevřen je pouze ten hlavní. Velmi zajímavá je střešní konstrukce. Na stadionu jsou tribunky okolo tří stran ledu, všechna místa jsou k sezení. Jsou ovšem nešťastně řešeny, neboť je tam velmi málo místa a nedokáži si představit jak by se tam dva lidi vyhnuli. Na stadionu jsou jedny WC a jeden bufet, který má otevřeno podle potřeby. Ledová plocha nemá plexisklo. Mantinely jsou nově natřeny, to je asi tak všechno. Na tribuny od postavení stadionu asi nikdo nesáhl.

Fungoval tu nejstarší hokejový klub u nás
Stadion uveden do provozu 16. září 1961 jako otevřená ledová plocha, zastřešen 1972. Stadion byl jako vrcholové středisko pro krasobruslení, na stadionu vyrostla Hana Mašková a další krasobruslaři. Byl využíván pro soustředění hokejových reprezentací, například roce 1979 při MSLH v Praze byl tréninkovou plochou pro tým SSSR.

Na stadionu trénoval klub HC Smíchov 1913, který patří k nejstarším hokejovým klubům vůbec. Byl založen v době, kdy v našich zemích nestál jediný zimní stadion, zbývalo ještě několik let do zahájení nejslavnější hokejové soutěže světa, americké NHL a náš národní výběr nestihl odehrát víc než 12 mezinárodní utkání. V roce 1928 vyhrál titul Mistr českého venkova, kdy za tým hrál i jeden z reprezentantů ze Smíchova, akademický architekt Bohumil Steigenhofer.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90