reklama top
prahazijehudbou 728x90

Historicky a architektonicky ceněná budova Nádraží Vyšehrad dlouhodobě chátrá. Nemovitost, která je v soukromém vlastnictví už podle odborníků přímo ohrožuje své okolí. Neznámí pachatelé totiž nově rozebrali podstatnou část plechové střechy budovy. Hlavní město Praha ve spolupráci s Ministerstvem kultury a městskou částí Praha 2 přesto podniká kroky k sanaci budovy a její celkové záchraně. Majitel z pěti pokut zaplatil pouze jednu.

„Jsem obecně velkým zastáncem soukromého vlastnictví a jeho nedotknutelnosti. Nicméně je třeba si uvědomit, že vlastnictví znamená nejen práva, ale i povinnosti starat se o majetek dle příslušných regulí. Pokud si někdo koupí nemovitost a ví, že se jedná o kulturní památku, tak má povinnost se o ni taky náležitě starat! Vlastník kulturní památky je povinen na vlastní náklad pečovat o její zachování, udržovat ji v dobrém stavu a chránit ji před ohrožením, poškozením, znehodnocením nebo odcizením. V úvahu přichází možnost zajistit na náklady vlastníka nutné sanační a statické práce, a to přímo ze strany samosprávy, tedy města,“ říká pražský radní pro majetek Jan Chabr.

V minulosti odbor památkové péče pokutoval majitele opakovaně, jelikož neumožnil přístup do objektu. Ten však uhradil pouze první pokutu z částky necelých dvou milionů.

Praze dochází trpělivost. Vyvlastnění? Už by k tomu mělo dojít
„Za hl. m. Prahu zasíláme na Ministerstvo kultury dopis, zda-li dosud nedošlo k dohodě s vlastníkem o prodeji budovy nádraží Vyšehrad státu. Pokud to stát potvrdí, nemělo by nic bránit zahájení procesu vyvlastnění, který jsme připraveni rozeběhnout z pozice hlavního města, přičemž budeme postupovat právě podle zákona o státní památkové péči. Budeme však o těchto možnostech ještě vést diskuzi a dál jednat,“ doplňuje náměstek I. primátora pro územní rozvoj a územní plán Petr Hlaváček.

Neutěšený stav nádraží trápí příslušnou městskou část Praha 2. Radní Michal Zuna je přesvědčen, že střecha byla rozebrána úmyslně. „Je nutné zajistit bezpečnost okolí budovy a nedopustit, aby budova nadále trpěla významně narušenou střešní konstrukcí.  V této věci městská část Praha 2 naléhavě komunikuje se zástupci vlastníka a rovněž podala i trestní oznámení pro obecné ohrožení. Mohu tvrdit, že nerozumím, proč se soukromý vlastník ke svému majetku takto chová, ale nebyla by to pravda.  Při pohledu z hradeb je zřejmé, že někdo záměrně rozebral velkou část střechy. Čas je neúprosný a je třeba budovu zachránit. Hl. m. Praha musí nadále pokračovat v krocích, aby nabylo budovu od soukromého vlastníka do svého vlastnictví co nejdříve,“ vyzívá hlavní město radní pro bezpečnost Prahy 2 Michal Zuna.

Další kontrola. Bude to k něčemu?
Tento týden bude probíhat v objektu místní šetření. Poté budou jasné následné kroky. Například, zda-li opravy může zahájit sama Praha 2 nebo jaký je legislativně správný proces, aby městská část mohla přejít k nutných opravám a záchraně objektu. Secesní budova je v majetku společnosti RailCity Vyšehrad a o stav kulturní památky zapsané i na seznamu UNESCO se dlouhodobě nezajímá. Městská část Praha 2 jedná o její odkoupení už od roku 2007. Veškerá jednání s majitelem budovy ovšem dosud nikam nevedla. Mnoho lidí se ptá, jak daleko lze ještě zajít. Kontroly a pokuty majitele dodnes o budovu se řádně starat. Navíc panují obavy, že budova brzy opět změní majitele, který ovšem už nebude k dohledání. Památkáři se domnívají, že se současný majitel snaží, aby dům spadl, pozemek by pak mohl pohodlně prodat na výstavbu komerčního objektu.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90