No menu items!
Pondělí, 7 října, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně Kvůli cenám za energii je sport v krizi. Praha začala jednat

Kvůli cenám za energii je sport v krizi. Praha začala jednat

0
Kvůli cenám za energii je sport v krizi. Praha začala jednat

Vysoký nárůst cen energií komplikuje provoz sportovišť po celé České republice. Pražský magistrát jednal s Národní radou pro sport. Firmy Pražská energetika a Pražská plynárenská jsou připraveny provozovatelům sportovišť pomoct.

Národní rada pro sport důrazně varuje před kritickou situací u sportovišť, kterým za poslední půl rok vzrostly ceny energií o stovky procent a sportoviště, převážně ty, která jsou využívaná dětmi, musí omezovat otevírací dobu a podmínky sportovní přípravy (nižší teplota v halách, útlum osvětlení, teplé vody v šatnách apod.).

Podle rady je třeba vypsat dotační výzvy „Provoz a údržba“ i pro rok 2022, protože bez této pomoci sportovištím hrozí omezení provozu nebo zánik mnoha vnitřních sportovišť v České republice. Z důvodu enormního nárůstu cen se mohou náklady na jejich provoz zvýšit o 500 milionů korun.

V Německu to jde, proč ne u nás?
„Spolky a sportovní kluby jsou nuceny dělat výběrová řízení na dodavatele energií, což znamená, že nemohly vybírat dodavatele podle kvality, ale podle nejnižší ceny. Nejlevněji vyšli spekulanti, kteří nedokázali dodržet závazky vůči odběratelům a ceny se jim zvyšují,“ popsal aktuální situaci z jednání s postiženými kluby předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, který spolu s pražským radním Janem Chabrem inicioval první jednání se sportovními kluby a magistrátem. Vznikla tak pracovní skupina. Ta se shodla na tom, že situace s cenami energií je dlouhodobě neudržitelná a pokud nedojde k nápravě, tak reálně hrozí zavírání mnoha procent vnitřních sportovišť v ČR.

Magistrát, Národní rada pro sport a několik sportovních klubů přinesli do diskuse své podněty z různých sportovních odvětví. Například bývalý nejlepší házenkář světa a nyní trenér týmu THW Kiel Filip Jícha dodal aktuální informace z Německa, kde je velmi dobře nastavený model kompenzací od státu vůči sportovním klubům za omezení diváckých kapacit na utkáních. Sportovní kluby v Německu tak nemají existenční problémy, jako se to děje u nás. Od zástupců nejvyšších soutěží fotbalu a hokeje zazněla informace, že v případě nerozvolnění současných omezení (na sportovní utkání může v tuto chvíli 1000 diváků) bude enormní tlak na Ministerstvo průmyslu a obchodu ohledně kompenzací za omezený prodej vstupenek.

Praha jedná, aby nedošlo k zavírání sportovišť
„Energetické společnosti s městskou majetkovou účastí Pražská energetika a Pražská plynárenská jsou připraveni vyjít sportovištím, které s nimi mají uzavřené dodavatelské smlouvy, vstříc. Jsou připravené řešit tyto záležitosti individuálně a připravují k tomu speciální zákaznický servis,“ uvedl po jednání pražský radní Jan Chabr.

„Hlavní město Praha si uvědomuje svízelnou situaci sportovních klubů. Bude se jí zabývat i sportovní výbor, který byl kvůli tomu speciálně zřízený a hlavní město nebere situaci sportovních klubů na lehkou váhu. Nechceme, aby situace vyvrcholila uzavřením sportovišť, protože sportování vnímáme jako základ prevence a výchovy mládeže i dospělých,“ dodává předseda magistrátního Výboru pro sport a volný čas a člen Národní rady pro sport Petr Kubíček.

Pokud se model jednání s městy napřímo osvědčí, je Národní sportovní agentura připravena jednat se zástupci dalších měst.

-am-