reklama top
prahazijehudbou 728x90

Tenhle článek bychom mohli zařadit do našeho seriálu #nadPrahou, který představuje známá i docela málo známá místa, kde vám město může ležet u nohou. Jenže v případě výhledu od místodržitelského letohrádku na Stromovkou je to jinak.

V místech, kde je krásně vidět na Stromovku a část města, u místodržitelského letohrádku, se objevil nový název vyhlídky. Dostala jméno po ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, který je kritikem Vladimíra Putina. Pravděpodobně se jedná o další pošťouchnutí do Ruské federace. Nedaleko letohrádku je totiž ruská ambasáda.

Ta před rokem změnila svou adresu – Praha schválila nový název pro náměstí, kde úřad sídlí – Náměstí Borise Němcova. Stejně tak jméno dostala promenáda za velvyslanectvím podle novinářky Anny Politkovské, kterou v Moskvě zavraždili v roce 2006.

Němcov byl dalším velkým kritikem Kremlu, zastřelen byl 27. února 2015 na mostě v Moskvě. Za jeho vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele vražd se však nepodařilo odhalit. Hned po vraždě se vyrojily spekulace, že za vraždou stojí přímo vedení Kremlu. Sám Němcov měl dva týdny před vraždou v rozhovoru pro ruský server zmínit, že se bojí o svůj život. Stejně jako Němcov i Politkovská kritizovala Putina. Ve svých článcích kritizovala autoritativní tendence ruské vlády, její zkorumpovanost a také poměry v ruských bezpečnostních silách.

Není to první reakce na totalitní režim Ruska. Nedávno Praha 6 nechala odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva. Důvodem bylo to, že si Praha nebude připomínat člověka, který sice vedl ruskou armádu proti nacistům, nicméně stál také u krvavého potlačení demonstrace v roce 1956 v Maďarsku proti diktátu Sovětského svazu. Více o události psal například server Aktuálně.cz.

Do ruského vosího hnízda bodl také bývalý bulvární novinář a současný svérázný starosta pražských Řeporyj Petr Novotný. Ten inicioval a poté nechal postavit pomník třem stovkám vojáků Ruské osvobozenecké armády, kteří padli při osvobozování Prahy. Rusko tuto armádu neuznává a označuje ji jako zrádce, protože se na nějakou dobu přidali k Hitlerovi. Více o vzniku a historii Ruské osvobozenecké armádě se dočtete třeba tady. Novotný obhajoval svůj krok také na ruské televizní stanici Russia 1. Co si o starostovi Novotného myslí lidí z Řeporyj? To přineslo téma serveru iROZHLAS.cz.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90