reklama top

Památkově chráněná vila, kterou její tehdejší majitel začal načerno bourat, bude obnovena! Snad! Píše deník Metro.

V roce 2018 došlo k prvním bouracím pracím na vile v ulici Na Šafránce. Její tehdejší majitel si povolení drobných úprav vyložil bouracími kladivy a buldozerem. Demolice byla nakonec úřady zastavena a vila chátrala. Dalším majitelům se pokračování nepodařilo dojednat. Vila pak byla na prodej za 98 milionů korun. A současný majitel ji pod dohledem stavebního úřadu a památkářů obnoví.

Média považují tento dům za prokletý. Na celém případu je dost nejasností. Praha 10 prodala v roce 2013 za 16 milionů korun. Média připomínají, že tehdy radnici vedl Milan Richter, který měl vazby na známé lobbisty Tomáše Hrdličku a Romana Janouška. Vila o zastavěné rozloze 700 metrů čtverečních s pozemkem 1212 metrů čtverečních na lukrativním místě na Vinohradech měla podle tehdejších odhadů realitních makléřů hodnotu 70 milionů korun.

Ruiny rondokubistické vily v ulici Na Šafránce. FOTO: prahazdarma.cz

Mimochodem Tomáš Hrdlička vyhrál kauzu falešné restituce. Získal pozemky za miliardy. Podle SeznamZprávy se jednalo o největší restituční skandál v historii Česka. V ní šlo o to, že dědicové po pražském prvorepublikovém velkostatkáři Bečvářovi se přihlásili o obrovské množství pozemků v Praze. Úředníci Pozemkového úřadu jim ale chybně přiklepli i pozemky, na které neměli nárok – Bečvář je nevlastnil. A rozjela se soudní pře. Ačkoli byly pozemky zablokovány, Hrdlička skoupil podíly dědiců, čímž se vyhnul zákazu převádět pozemky: Parcely zůstávaly stále ve stejné firmě, pouze se změnil vlastník společnosti. Více v článku Hrdlička vyhrál kauzu falešné restituce. Získal pozemky za miliardy serveru SeznamZprávy.

Snad se rondokubistickou vilu podaří obnovit, byť už jedou spekulace. Nový majitel – firma, která podnikala v hazardu, jedná se o zkrachovalé karlovarské balkánské hazardní šíbry – by mohl mít zájem jiný. Snad ten zbytek vily náhodou nespadne.

-mag-

reklama bottom