reklama top
prahazijehudbou 728x90

Už počtvrté si v zahradách Lesů hlavního města Prahy můžete pořídit vánoční stromek, který má budoucnost. Po velkém úspěchu v předchozích letech pokračuje i letos projekt Vánoční jedlička s budoucností. Jedná se o prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích. Opět se jedná o lesní sazenice jedle bělokoré, které rozhodně nesplňují tradiční parametry dokonalého vánočního stromu, a to ani velikostí, ani tvarem, a jejichž vzhled se tak může zdát být trochu „punkový“. Zato ale mají jednu ohromnou výhodu – jsou to stromky přímo vypěstované a určené pro výsadbu v krajině, a nemusí proto po Vánocích skončit u popelnic.

Letos jsou v prodeji jedličky z lesní školky v Čimickém háji, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, nebo přímo do pražských lesů mezi ostatní stromy. Společné jarní vysazování bývalých vánočních jedliček je v plánu na 28. března 2021 v Kunratickém lese.

Zhruba půlmetrové stromků pochází z lesní školky ve Staré Boleslavi a z Čimického háje. V této lesní školce již několik let zahradníci pěstují jehličnaté i listnaté sazenice, které pak vysazují v pražských lesích. Fakt, že zde stromky od semínka pěstují v podmínkách, které odpovídají i jejich budoucímu trvalému stanovišti, navíc zvyšuje jejich odolnost a životaschopnost.

 

Při dodržení správného postupu (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné vlhkosti) by stromky měly v pořádku zvládnout svůj náročný vánoční úkol ve vytopených pražských domech a bytech. A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese. Cena za stromek je 100 korun. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat.

Jedle bělokorá v minulosti bývala naším nejhojnějším jehličnanem, v průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím. Díky výsadbám mladých sazenic se postupně se do české přírody zase vracejí.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90