reklama top

Diskuse kolem odprodeje Jindřišské věže vyvolala i otázky o jejím dalším využití. „Možná by ji Praha 1 mohla využívat jako městskou šatlavu pro opilé turisty,“ prohlásila v žertu starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská a dodala: „Podle mého názoru je požadovaná cena nad možnosti rozpočtu naší městské části a byla bych raději, kdybychom se koupě zřekli.“

Pražské arcibiskupství chce prodat Jindřišskou věž, a to minimálně za 75 milionů korun. Ihned po tomto oznámení se rozběhla veřejná debata o tom, jestli by ji nemělo koupit hlavní město, popřípadě Praha 1. Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská by souhlasila za jedné podmínky. „Dovedu si představit, že do historické středověké stavby vrátíme středověkou atmosféru. A k té určitě patřila i šatlava, jež by ve sklepení poskytovala nedobrovolný azyl neukázněným alkoturistům, kteří – bůhvíproč – cítí potřebu se loučit se svobodou právě u nás,“ překvapila starostka první městské části Terezie Radoměřská.

A co když myšlenka šatlavy neprojde? „Nemohu mluvit za Prahu, ale co se týká naší městské části, byla bych raději, abychom se případné koupě zřekli a podpořili spíše zájem hlavního města, které má neporovnatelně větší rozpočet,“ okomentovala úvahy o koupi Jindřišské věže starostka Prahy 1.

A jak bude Praha 1 postupovat, když hlavní město o koupi zájem neprojeví? „Vše musí ještě projednat naše zastupitelstvo, které se sejde 14. prosince. Já ale sama budu zastupitelům doporučovat, abychom věž nekupovali,“ dodala starostka Prahy 1 Radoměřská.

Hlavní město Praha má nyní od katolické církve čas do konce roku, dokdy se má vyjádřit. Ještě před tím, než k tomu dojde, by mělo mít k dispozici znalecký posudek, který byl měl stanovit „cenu v místně obvyklou“, což samozřejmě nebude z pochopitelných důvodů snadné.

A co obavy o další osud Jindřišské věže, pokud ji koupí soukromý zájemce? „Myslím, že není třeba se příliš obávat. Jedná se o přísně chráněnou památku v Pražské památkové rezervaci. Ještě zhruba dvacet let navíc bude v platnosti smlouva se současným nájemcem Jindřišskou věží, s.r.o., který má velký podíl na záchraně věže i jejím důstojném fungování,“ uvedla starostka Radoměřská.

-jah-

reklama bottom