reklama top
prahazijehudbou 728x90

Jedna z pražských dominant se už několik let zahaluje do různých barev. Připomíná tak důležité události. Dnes večer se tradičně promění v zelený maják – oslaví tak Den svatého Patrika. Příští pondělí naopak zůstane zhasnutá.

Nejznámější pražská rozhledna tento měsíc slaví 130 let od doby, kdy byla zahájena její stavba. Otevřena pak byla za pět měsíců, přesně 20. srpna 1891. V novodobé historii ji hlavní město pravidelně využívá jako světelný symbol, kterým upozorňuje na významné dny nebo světové události. Jedna taková proběhne už dnes, kdy se při příležitosti celosvětových oslav svatého Patrika rozhledna zbarví dozelena. Naopak v pondělí ji nechá městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) celou noc zhasnutou, Praha tak vyjádří soucit s těmi, kteří podlehli nemoci COVID-19, a s jejich blízkými.

„K barevnému nasvícení pětašedesát metrů vysoké rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události. V pondělí uplyne právě rok ode dne, kdy v Česku nemoci COVID-19 podlehl první pacient,“ vysvětlil důvody rozsvícení Petřínské rozhledny radní HMP Jan Chabr a doplnil, že letos bude Petřín svítit barevně například i při příležitost Dne autismu nebo hemofilie.

Barvy na rozhledně jdou nastavit z telefonu
Na slavnostní barevné osvětlení si rozhledna musela počkat až do roku 1998, tedy celých 107 let. „Na konci devadesátých let bylo osvětlení Petřína řešeno kombinací 32 sodíkových a halogenidových svítidel,“ popsal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný s tím, že současná podoba slavnostního osvětlení Petřínské rozhledny je z roku 2015. „V tomto roce na ni byla instalována soustava 40 barevných LED RGBW svítidel, která jsou na rozhledně rozdělena do čtyř segmentů. Díky této technologii, čtyřbarevnému provedení svítidel RGBW a díky rozdělení do segmentů lze nasvícení rozhledny variovat, jelikož jsou svítidla schopna produkovat jakoukoli barvu,“ dodal. Změnu barev umí městská společnost THMP nastavovat i z mobilního telefonu nebo z tabletu. „V minulém roce jsme spustili mobilní aplikaci, prostřednictvím které jsme schopni jak online monitorovat slavnostní osvětlení Petřínské rozhledny, tak ho i nastavovat a spouštět. Aktuálně v aplikaci máme přednastaveno 30 typů statického nebo scénického nasvícení, případně umíme upravovat konkrétní barvy podle potřeby a to z jakéhokoliv místa,“ uzavřel Tomáš Novotný.

Pražská eiffelovka přežila požáry i Hitlera
Jedna z nejznámějších dominant hlavního města, Petřínská rozhledna, letos slaví 130 výročí od otevření veřejnosti. Přesně 65,5 metrů vysoká věž je napodobeninou a zmenšeninou slavné Eiffelovy věže v Paříži. Na vrchol návštěvníky vyveze výtah nebo mohou vystoupat a sestoupat po 299 schodech.

Historie věže sahá do roku 1889, kdy členové Klubu českých turistů navštívili Světovou výstavu v Paříži, kde viděli Eiffelovu věž. Rozhodli se tehdy dát Praze podobnou dominantu. Založili speciální družstvo, vložili do něj první peníze a od magistrátu získali pozemek na Petříně v nadmořské výšce 318 metrů. Projektová dokumentace vznikla v roce 1890 a o rok později byla zahájena výstavba.

Po pěti měsících stavby byla Petřínská rozhledna slavnostně otevřena. Zajímavostmi je ocelová konstrukce sahající 11 metrů pod zem a 63,5 metrů nad zem o celkové váze 175 tun. V samotném středu je umístěn osmiboký tubus, který dříve sloužil jako vysílač, dnes je použit pro výtah. Kolem se vinou dvě schodiště se 299 schody dolů a druhé stejně dlouhé nahoru. Celkem má dvě vyhlídkové plošiny. Rozhlednu nezničily ani dva požáry ano Adolf Hitler, který si přál rozhlednu zbourat. A jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek stojí dál.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90