reklama top
prahazijehudbou 728x90

Kousek od Hradu u Prašného mostu stojí pomník rakouské panovnice Marie Terezie, je první na českém území. Reakce jsou velmi rozporuplné. Mezi lidmi se pomalu vžívá pojem „Člověče nezlob se za čtyři mega“. Socha bude slavnostně odhalena 20. října.

Proti soše vzniklo několik petic, ta nejznámější byla ohledně umístění. Socha Marie Terezie totiž původně měla stát o kousek dále – to přímo v místech, kde v roce 1942 hrdina českého protinacistického odboje, člen legendární skupiny přezdívané gestapem Tři králové – Václav Morávek. Praha 6 se poté rozhodla umístit ji blíže k Pražskému hradu, do parku, který poté nechala po slavné panovnici pojmenovat.

Šestá městská část za sochu zaplatila zhruba 3,6 milionu korun. Datum slavnostního odhalení připadlo na 20. října, bylo stanoveno záměrně. Tohoto dne roku 1740 Marie Terezie nastoupila na rakouský trůn.

  • Marie Terezie z rodu Habsburků byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a českou. V habsburské monarchii vládla v letech 1740 až 1780.
  • Během své vlády reformovala státní správu, armádu či školství. Všeobecným školním řádem, který byl vydaný roku 1774, zavedla panovnice mimo jiné všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky. Na osvícenské reformy posléze navázal syn panovnice Josef II.

 

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90