reklama top

Praha 1 žije velkým tématem. O něm jsme psali zde. Místní radnice zahájila revitalizaci parčíku na Anenském trojúhelníku. Vzniknout by tam mělo vydlážděné náměstíčko se vstupem k nové náplavce. Vše za 30 milionů s DPH. Proti tomu se postavily desítky místních. Těm se proměna parčíku ve vydlážděné náměstíčko nelíbí. Bojují také za staletý javor, v petici www.peticezajavor.cz se za jeho záchranu podepsalo přes 1500 lidí.

Odpůrcům stavby se zatím javor podařilo zachránit, stavba ale pokračuje. Bagr už odhrabává zeminu kolem něj. „Pokud stromu někdo poškodí kořenový systém, a stačí jen do hloubky okolo 40 centimetrů, může pomalu odcházet. Odumírat může až sedm let,“ říká zahradní architektka z projektu Otevřená zahrada Hana Zuchnická.

Navíc parčík by mohl být zlikvidován úplně zbytečně. Staletý javor totiž stojí v místech čapadla (tunel, jenž kdysi využívali voraři jako vstup z vody na nábřeží města), které ale vlastní magistrát. Ten by měl do 26. března rozhodnout, zda tunel nechá jako vstup na novou náplavku či nikoli.

Staletý javor stříbrný radnice označuje za nemocný. Přitom dendrologický průzkum z roku 2016 tvrdí, že je v pořádku. „Pokud se nezměnily podmínky pro růst a strom vypadá pořád víceméně stejně – netrpí například nápadným sesycháním – dá se i tento pět let starý průzkum považovat za aktuální. Co 7 až 8 let by se měl ale dělat nový aktuálnější posudek,“ dodává Zuchnická. Jde o to, aby radnice nechala vytvořit posudek nový a nebo respektovat ten stávající, ten je stále aktuální.

Kauzu kolem proměny prostranství na Anenském trojúhelníku sledujeme.

reklama bottom