reklama top
prahazijehudbou 728x90

Ačkoli se proti záměrům radnice Prahy 1 dlouhodobě zvedá vlna kritiky, vypadá to, že se místním unikátní parčík zachránit nepodaří. Starosta první městské části Petr Hejma si tvrdošíjně stojí za svým. Trávu vyměnit za dlažbu a vytvořit pod Smetanovým nábřežím umělou náplavku.

„Je to sen pana starosty,“ tvrdil před několika lety tiskový mluvčí radnice Prahy 1 Petr Bidlo. Měl na mysli plán starosty Petra Hejmy zrušit travnatou plochu, která se nachází nedaleko Karlových lázní, na takzvaném Anenském trojúhelníku. Ačkoli se proti tomuto záměru zvedla nevole místních a parčík se staletým ikonickým javorem po zásazích radnice zůstal staveništěm (psali jsme Bagr vjel do parčíku), věc jde do finále podle představ prvního muže první městské části.

Projekt vydláždění parčíku původně počítal s pokácením javoru, který stojí v místech, kde je zasypané čapadlo (psali jsme Zmizí staletý javor kvůli náplavce?). Toho se starosta vzdal. Nicméně v pracích na uměle vytvořené náplavce chce pokračovat. Už nebude přes nyní zasypané čapadlo, ale přes jiné – u Hollara. Kritici tvrdí, že náplavkou sestavenou z pontonů připravuje příležitost pro podnikatele loďaře, kteří jsou jeho přáteli.

Jakýkoli pokus o privatizaci veřejného prostoru ale Hejma dlouhodobě odmítá. „Jedná se o řadu let připravovanou celkovou revitalizaci širšího veřejného prostoru, který je dlouhodobě v nevyhovujícím stavu a je promarněnou příležitostí v samotném historickém jádru Prahy na břehu Vltavy s jedinečným genius loci,“ vyjádřil se k protestům místních v březnu 2021. A tvrdí, že kritika je nepodložená. Nyní také potvrdil, že s dlážděním unikátního zeleného kousku v centru města začne v červenci a hotovo by mělo být v září. Podle kritiků je problémem to, že radnice se pustila do revitalizace (dnes je zastavena) bez řádného projednání s místními lidmi, bez takzvané participace (psali jsme Místo starosty přijel jeřáb nebo Starosta Hejma na likvidaci parčíku ukázal, že neví, co je participace, tvrdí zastupitel Kučera k aktuální kauze).

Po velkých protestech, do kterých se zapojil i obyvatel Prahy 1 a slavný hudebník a skladatel Jaroslav Uhlíř s manželkou, radnice práce v parčíku sice ukončila, ale prostranství uzavřela. Staveniště tak podle opozice na radnici stálo první městskou část zbytečně několik stovek tisíc.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90