reklama top
prahazijehudbou 728x90

Stromořadí na Strossmayeráku patřilo v Praze mezi neobvyklé úkazy. Moc jich totiž v hlavním městě není. Teď jsou v Holešovicích pařezy, stromořadí dožilo.

Stromořadí na Strossmayerově náměstí se dostalo na hranici své životnosti. Stromy byly už nestabilní, lámaly se při silnějším větru. Nově vysázené stromy se špatně chytaly. TSK hl. m. Prahy se proto spustilo do úprav, cílem je mít stromořadí využívající principy modrozelené infrastruktury. Práce na Strossmayerově náměstí už začaly a budou probíhat zhruba šest týdnů.

Nové stromořadí. Dostane maximální péči, aby se stromy chytily
Stromům na Strossmayerově náměstí chybí prokořenitelný prostor, půdní vzduch, ale hlavně voda. Vody je ale paradoxně v celém prostoru náměstí při každém dešti dostatek, jen je místo ke stromům odváděna odtokovým žlábkem nejrychlejší cestou pryč do kanalizace. Na tyto základní faktory se budou zaměřovat úpravy.

Pařezy místo stromů na Strossmayeráku. Pobouřilo část obyvatel Prahy 7. Dolů musely už staré akáty, které měly problém na náměstí růst. FOTO: Martin Šubrtová a TSK Praha

Ve výsadbovém pásu pod budoucími stromy budou po obou stranách náměstí vytvořeny prokořenitelné rýhy o celkovém objemu cca 120 m3. Rýhy budou vyplněny strukturálním substrátem (složení: štěrkodrť fr. 32/63 84 %, organický kompost fr. 0/10 8 %, biouhel fr. 0/10 mm 8 %). Velké frakce štěrku tak vytvoří prokořenitelný prostor se značnou retenční kapacitou pro dešťovou vodu a dostatkem půdního vzduchu. Odtokový žlábek bude změněn na nátokový a bude přivádět ke každému stromu vodu z celé pochozí plochy náměstí. Do kanalizace se dostane pouze přebytek vody, kterou stromy ani okolní půdy neabsorbují.

Prostor to neomezí. Místo akátů břestovec!
Na konci realizace bude celý systém opět zakryt dlažbou a všechny procesy budou probíhat skrytě, aniž způsobí jakákoli omezení v prostoru. Současné krátkověké kulovité nízké akáty nahradí vzrostlejší břestovec Juliin (Celtis Julianae). Díky tomu náměstí získá odolnější, trvalejší a větší stromy, podobně jako tomu bylo ve 30. až 90. letech 20. století. Velké listové plochy korun stromů budou odpařovat vodu načerpanou po deštích a svým stínem budou ochlazovat náměstí během parných letních dnů.

Obdobné principy péče o uliční stromořadí jsou uplatňovány také na dalších místech. TSK na přelomu roku vysadila nové stromořadí v ulici Janovského a další výsadbu stromů s využitím prvků modrozelené infrastruktury nyní realizuje také MČ Praha 7 na Ortenově náměstí.

Fóry
V diskuzi na FB stránce Letenská parta se samozřejmě rozjela přestřelka. Mnozí si autory nářků dobírali. A padaly takové fóry, jakože tu budou stát nové kebabárny, protože na Letné jich je nedostatek (ve skutečnosti jich tu je až moc), jiný diskutující tvrdil, že tu budou stát dobíjející stanice pro e-automobily. A i my jsme přispěly svým kouskem. Tvrdíme, že tahle likvidace stromů je záležitost starosty Prahy 7, protože na Strossmayeráku nechce bobry a chce je udržet u Vltavy, kde už dělají slušnou paseku.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90