reklama top
prahazijehudbou 728x90

Aby se do ulic nešířily smečky divokých nutrií? Nebo je to snad kvůli tomu, aby lidé bez roušky nechodili do Stromovky? Takové otázky teď padají mezi obyvateli dolních Holešovic, kteří si dělají srandu ze zdi, kterou jim tam postavili.

V dolních Holešovicích překvapuje kolemjdoucí stavba vysoké zdi. Obyvatelé takzvaného Malého Berlína (více viz níže) ale vědí. Dělají si z lidí srandu, že je to proti pronikání nutrií od řeky. Jiní zase tvrdí, že se jedná o začínající stavbu covid koncentráku, kde všechny budou očkovat Gatesovým čipem a pak nám přes 5G síť pouštět do hlavy příkazy. Nebo, že je to ukázka těžkého života v letenském pohraničí, protože se jedná o pražskou Matiční, která má zabránit pohybu rebelujících antirouškových Holešovičáků do Stromovky.

Ve skutečnosti to je pro dolní část Holešovic již „tradiční“ berlínská zeď, kterou tu nechali postavit filmaři. V této oblasti Prahy 7 už poněkolikáté. Třeba na Řezáčově náměstí místní už několikrát viděli, jak tudy prchali lidé a za nimi se hnali střílející nacisté. Mimochodem Praha 7 je pro filmaře stále dost zajímavá. Letná a Holešovice si v minulosti zahrály například v Samotářích, Protektorovi, koprodukčním filmu Anthropoid, ve Ztraceni v Mnichově, v seriálech Případy 1. oddělení, Mamon, Terapie nebo Na vodě. U Strossmayerova náměstí byl také natočen slavný seriál Sanitka. Právě odsud, Dukelských hrdinů 21, vyjížděly v 80. letech ze známých garáží filmoví lékaři a sestry.

A právě v těchto dnech tu francouzská produkční filmová společnost OKKO PRODUCTION, která se podílela třeba na filmu Babylon A.D. s Vinem Dieselem v hlavní roli, natáčí koprodukční česko-francouzský film snímku s názvem Operace Totemy. Děj se odehrává v Berlíně 60-tých let minulého století, v němž se rozjíždějí různé konspirační zápletky.

Kleine Berlin. Tak se přezdívá oblast dolních Holešovic, které se rozprostírá mezi ulicemi Veletržní a Bubenskou od železniční trati až po Strossmayerovo náměstí. Historie Malého Berlína začala začátkem 20. století. Ve třicátých letech tu podle pamětníků a badatelů žila početná komunita Němců a německy mluvících Židů. Právě Němci toto území začali proměňovat. Dříve průmyslová oblast se začala měnit v exkluzivní a vyhledávané adresy. A právě díky honosným činžovním domům se Kleine Berlin, které tu ve třicátých letech postavily německé stavební společnosti výhradně pro pražské a bohaté Němce, dostává také do lokací filmařů. Nejčastěji se tady natáčejí historické filmy zasazené třeba do (mezi)válečného Berlína.

JANA HRABALOVÁ

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Filmová místa v Praze: Nová gangsterka Ubal a zmiz
„Jak voni těma tlapištama,“ píší pod fotkami fanoušci nutrií. Je tu varování – roznáší nemoci
Pelíšky, Samotáři a další. S foťákem se vrací na místa, kde se kdysi natáčeli

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90