reklama top
prahazijehudbou 728x90

Město začne s opravou unikátního kostela na Petříně, který lehl popelem.

Praha souhlasí s vypsáním veřejné zakázky na obnovu kostela sv. archanděla Michaela, který vyhořel v říjnu 2020. Město odhaduje, že obnova bude stát kolem 45 milionů korun. Z toho dva miliony poslali lidé do sbírky.

Je v plánu, že nebude využíván jen k liturgickým, ale i kulturním účelům. Spravovat ho bude Muzeum hlavního města Prahy.
Následkem požáru v roce 2020 byly konstrukční prvky věží, bání, střešní námětky a střešní krytina natolik poškozeny, že se v projektu počítá s jejich kompletní výměnou. Před demontáží byly jejich zbylé části pečlivě zaměřeny a zdokumentovány tak, aby bylo možné zhotovit jejich přesnou kopii.

V říjnu 2020 roubený kostelík zachvátil oheň. FOTO: HZS Praha, Prague City Tourism a Konstantin Zhdanov photography

Dřevěný roubený kostelík lemkovského typu z 18. století byl do Kinského zahrady v Praze přenesen v roce 1929 z Medvedovců (Medvidivtsi) u Mukačeva, tedy z bývalé Podkarpatské Rusi, někdejší součásti Československa.

Kostelík stál původně v nedaleké obci Velké Loučky (Velyki Ličky). Přesné datum jeho vzniku není známo, údaje dostupné v pramenech i literatuře se různí, pohybují se v rozmezí druhé poloviny 17. až druhé poloviny 18. století. První převoz kostela se uskutečnil v roce 1793, kdy byl kostelík prodán a celý přenesen do Medvedovců.

Policie viníky požáru nenašla. Prověřovala i variantu, že unikátní památka vzplála kvůli neopatrnosti bezdomovců, kteří jen pár metrů odsud žijí v jiné další ruině. Ty patří developerům, psali jsme v článku Vyhořelý unikát má šanci na záchranu. Ruiny bohatých realitek vedle něj dál chátrají.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90