reklama top
prahazijehudbou 728x90

V říjnu 2020 vyhořelý kostel sv. Michala, který byl vzácnou památkou, se dočká oprav! Kolem torza unikátní celodřevěné stavby vzniká konstrukce, která bude poškozený kostel krýt a bude také využívána při odborných opravách. Ty potrvají asi dva roky a budou stát přibližně dva miliony korun. Celková škoda se počítá do desítek milionů. Jsou tu dobré zprávy – vyhořelý kostel je v lepší „kondici“ než se předpokládalo.

Chrám sv. archanděla Michaela pocházel z druhé poloviny 17. století. Byl postaven v takzvaném bojkovském stavebním slohu s prvky lidového baroka. Sloužil věřícím ve Velkých Loučkách v dnešním mukačevském rajonu. Tamní farníci ale kostel na sklonku 18. století prodali nedalekým Medvedovcům. V roce 1929 ho získala Praha. V Kinského zahradách sloužil pravoslavné církvi, majitelem je hlavní město. Lidé se po domluvě s farmářem mohli do kostela podívat kdykoli.

Koncem října 2020 kostel zachvátil velký požár. Shořela šindelová střecha a část konstrukce. Poškozený je kostel zejména z venku, vnitřní části zůstaly v lepším stavu, některé části dřevěné konstrukce dokonce nebyly ohněm vůbec zasaženy. Policie stále hledá svědky. Zajímají ji například fotografie či videozáznamy. Vyšetřovatelé už vyloučili technickou závadu, vše míří na lidské pochybení. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka několik dní po prohledávaní torza kostelu řekl, že by požár mohl souviset s pohybem lidí bez domova. Ti se v okolí kostela skutečně nacházejí nebo nacházeli.

Praha kostel ruinou nenechá. Miliardáři čekají. Na co?
Bezdomovci a narkomani obývali jen pár metrů od kostela vzdálenou ruinu rodinného domu a o kousek dál také bývalou výletní restauraci. Obě nemovitosti patří firmám, které obchodují s nemovitostmi a společníky mají ze zahraničí. Torzo rodinného domu spoluvlastní firma z Kypru, tedy ze země patřící do skupiny „daňových rájů“. Jednatelkou se podle obchodního rejstříku před několika měsíci (v listopadu 2020) stala dcera velkopodnikatelky v realitách Ivany Tykač, která je ženou miliardáře Pavla Tykače.

Pohoda nad Prahou

  • Průzkum specialistů Národního památkového ústavu prokázal, že je možné značnou část kostela zachránit.
  • Dřevěné části, které během podzimního požáru zcela shořely, budou nahrazeny věrnými kopiemi.
  • Na obnovu kostela byla spuštěna sbírka, na kterou lidé přispěli během tří měsíců přes jeden a půl milionu korun.
  • Jede do 4. listopadu 2021. Finanční prostředky se shromažďují na transparentním bankovním účtu s číslem 500089822/0800.

    Případ restaurace, kterou koupil skladatel Karel Svoboda
  • Jen kousek od kostela se nachází výletní restaurace s úžasným výhledem na město, ta fungovala do roku 1990, od té doby začal podle webu Prázdné domy její příběh chátrání. V sedmdesátých letech se o ni velmi dobře staral vedoucí pan Hošek (mimochodem na upravené koloběžce objel celé Čechy). Pamětníci vzpomínají, že tady často plno. Sedělo se i venku na trávě, študáci a trampové hráli na kytary.
  • Restauraci v roce 1990 zakoupil od známého a za komunismu velmi bohatého podniku RaJ (Restaurace a jídelny) skladatel Karel Svoboda. Chtěl tam rozjet provoz svého Rádia Vox. TV Prima k tomu uvedla, že nemovitost získal za sto padesát tisíc korun. Jenže do té doby krásná restaurace chátrala, odbor památkové péče majiteli v roce 1999 uložil, aby zajistil udržovací práce. Přestože se tak dosud nestalo, žádnou pokutu mu neudělil. V roce 2001 měl Karel Svoboda nabídnout restauraci k odkoupení Praze 5, ale ta to odmítla s tím, že by majitel měl objekt nejprve nabídnout magistrátu, jenž je majitelem většiny okolních pozemků. Objekt za nevyjasněných příčin v roce 2002 vyhořel a začal střídat majitele jako na běžícím pásu.
  • Od roku 2016 ji vlastní realitní společnost ze Slovenska. Bude „zajímavé“ stejně jako v případě rodinného domu hned vedle vyhořelého kostela sledovat. Tento příběh zatím dál putuje k likvidaci restaurace, která je památkově chráněná. Pravděpodobně může jít o čas, na který firmy čekají – a to, že jim Praha, která vlastní rozsáhlé okolní pozemky nabídne tučnou sumu.

Mrkněte na naše video, jak pomalu kolem kostela vzniká „sakrofág“.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90