reklama top
prahazijehudbou 728x90

Z pražské zoo přichází dobrá zpráva. Jejími novými obyvateli se od března stanou luskouni. Zajímavá zvířata, která to bohužel odnesla kvůli šíření covidu-19. Navíc pašování a obchod s jejich masem v Asii pokračuje. Přitom patří mezi nejchráněnější živočichy na planetě.

O luskounech se začátkem covidové pandemie dost mluvilo. Naznačovalo se, že kvůli konzumaci nekvalitně zpracovaného masa luskounů se covid na člověka přenesl. Toto tvrzení se WHO nepodařilo potvrdit. Vše spíš míří na netopýry. Právě ty Asiati mají také na jídelníčku. O přenašečích koronaviru mluvil v rozhovoru Jak se vir dostal k lidem? Je možné, že se to nedozvíme, říká šéf Ústavu biologie obratlovců pro deník Metro v květnu 2020 Jan Zukal, šéf Ústavu biologie obratlovců, který se specializuje na ekologii netopýrů.

Něco jako naše kuna, akorát se šupinami
Chráněná zvířata přiletí do Prahy koncem března z Taipei Zoo. Bude se jednat o pár luskounů krátkoocasých – samičku Run Hou Tang a samečka Gun Bao.

Luskouny představuje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Jsou to opravdu výjimečná zvířata a jejich pozoruhodnost ještě víc vynikne, když se na ně podíváme udivenýma očima našich předků,“ píše Bobek na FB stránce zoo. Novinář a politik Eduard Grégr o nich roku 1854, v počátcích svého veřejného působení, do časopisu Živa napsal: „… zvíře čtvernohé, as jako naše kuna dlouhé a nízké, které z omylu na sebe obléklo kabát rybí, když pan Bůh zvířatům šat rozdával, ačkoli šupiny jeho, ne jako u ryb z látky koštěné neb skleněné, nýbrž pouze ze spečených chlupů k sobě se skládají.“ A z jiného dobového textu ještě doplňme, že „v živnosti srovnává se mravenečníkem“.

Nejvíce nelegálně obchodovatelní savci světa, jsou na červeném seznamu
Všech osm druhů luskounů, které žijí v subsaharské Africe a jižní Asii, je pod ohromným tlakem, a to jak kvůli oblibě jejich masa, tak kvůli využití šupin i dalších částí těla v tradiční čínské medicíně. Již mnoho let jsou nejvíce nelegálně obchodovanými savci světa a v červeném seznamu jich většina, včetně luskouna krátkoocasého, vystoupala až do kategorie kriticky ohrožených druhů. Proto se také dlouhodobě angažujeme v jejich ochraně: v Kamerunu zejména osvětou a vzděláváním místních obyvatel a v Laosu a v Indonésii financováním výstavby záchranných stanic pro jedince zabavené pytlákům. Pochopitelně jsme si také celá léta přáli získat je do naší zoo, abyste je u nás mohli vidět, obdivovat je – a třeba také pomoci s jejich ochranou.

Kdysi v pražské zoo už chováni byli
Chov luskounů je podle ředitele pražské zoo Bobka ovšem velice obtížný. Kdysi dávno už jsme je v Praze měli, ale stejně jako v jiných zoologických zahradách tenkrát brzo uhynuli. Také dnes je zařízení, která se mohou luskouny pochlubit, jen velmi málo a v Evropě dokonce pouze jedno jediné. Na prstech jedné ruky bychom pak snadno spočítali ty zoologické zahrady, které je dokáží úspěšně rozmnožovat. V tomto ohledu vyniká Taipei Zoo, odkud k nám luskouni přicestují. Dovoz luskounů není jednoduchý a nám ho ještě zkomplikoval covid. Vedle jednání s EAZA (Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií) a složitého vyřizování řady povolení na Tchaj-wanu i u nás jsme se především museli pustit do komplexní přestavby nokturna v Indonéské džungli.

„Když už bylo jasné, že vše bude vyřízeno a připraveno do konce roku, zaváhali jsme: máme luskouny přepravovat v zimě? Letecká doprava stále nefunguje jako v předcovidových dobách, a kdyby došlo k problémům a luskouni museli někde čekat v chladnu, mohlo by to dopadnout velmi špatně. Příroda ale rozhodla za nás. Run Hou Tang zabřezla a bude moci přiletět, až mládě odchová, tedy na samém začátku jara. Doufejme, že všechno klapne přesně tak, jak si představujeme, a že po nezbytné karanténě se luskouni představí našim návštěvníkům,“ píše Bobek.

Pražští luskouni budou součástí expozice Indonéská džungle. „Doufejme, že všechno klapne přesně tak, jak je naplánováno, a těším se, až se u nás v Praze luskouni zabydlí!“ dodává primátor Zdeněk Hřib, který převoz luskounů zařídil.

Praha se tak stane jednou z mála měst, kde luskouny bude možné spatřit naživo.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90