reklama top
prahazijehudbou 728x90


Stavba, která se pyšní řadou architektonických i technologických unikátů, byla vybrána odborníky na prestižní tituly Stavba roku 2023. Štvanická lávka usiluje také o další vítězství.

Na slavnostním nominačním večeru v Národní technickém muzeu bylo představeno celkem 38 nominací v soutěži Stavba roku 2023. Z nejlepších novostaveb, které vybírá odborná porota mezi všemi přihlášenými, se jich osm nachází na území hlavního města.

Jak hlasovat?
K nim se řadí i Štvanická lávka, kterou je navíc možné svým hlasem podpořit také v hlasování veřejnosti, a to buď přímo na webových stránkách soutěže, nebo prostřednictvím QR kódu na propagačním materiálu. Lidé mají příležitost hlasovat až do 23. listopadu 2023 do 24:00 hodin. Vítězové budou vyhlášeny na slavnostního galavečeru v Rudolfinu o den později.

Zajímavosti
Štvanická lávka například představuje jednoduchou spojnici pro pěší a cyklisty mezi Prahou 7 a Prahou 8. Tři sta metrů dlouhá konstrukce z bílého speciálního betonu s antigraffiti nátěrem je nezvyklá svým zakřivením. Stavět se začala v lednu 2022. Je osvětlena LED pásy ukrytými v madle zábradlí. Zajímavost: zakončení madla na každé straně symbolizuje historii daného místa. Na karlínské straně je v podobě koní, na té holešovické zase v podobě býků, ostrov Štvanici pak zdobí zajíci. 

Poslední pole mostu u holešovické strany je navíc možné zvednout tak, aby odolalo i průtoku tisícileté vody. Stavba má také drobné spáry, kterými bude odtékat dešťová voda. Výstavba lávky vyšla celkem na 352 milionů korun.

Ačkoli je lávka přijímána všeobecně pozitivně, objevují se její kritici. Například expert na světlo a vědec Hynek Medřický. Upozorňuje na to, že lávka v noci příliš září. Na lávce totiž svítí tolik světla jako za dne. Upozorňuje také na to, že takové světelné provedení likviduje hmyz.

V letošním roce bylo do soutěže Stavba roku přihlášeno rekordních 110 staveb ze všech regionů České republiky. Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku 2023 je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Do soutěže se zapojuje také Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90