reklama top
prahazijehudbou 728x90

První český superhrdina a ikonická legenda Žižkova, Pérák, bude mít v Praze 3 svou podobiznu. Ztvárnění legendární postavy tajemného muže, který svým pronásledovatelům uniká díky obřím skokům s pružinami na nohou, připravuje výtvarnice vystupující pod přezdívkou Toy Box, která je komiksovou autorkou a ilustrátorkou. Grafitti hrdiny ozdobí jeden z pilířů bývalého železničního mostu přes Husitskou ulici.

Žižkov budou od léta zdobit nové velkoplošné malby na stěnách, které vzešly ze soutěže Umění pro město organizované Galerií hlavního města Prahy. Malba mýtického hrdiny, který bojoval s nacistickými okupanty a s péry na nohou přeskakoval při tom celé ulice, ale i Vltavu, vznikne na mostní konstrukci v rámci pokračování projektu MuralArt, jenž do městského prostoru instaluje legální grafitti. Postavu Péráka ztvární komiksová výtvarnice, která si říká Toy_Box. „Ve všech návrzích jsem vycházela z moderního městského folkloru nebo městských legend, protože mě odmalička zajímají. Na Péráka jsem přišla díky rozhovoru s etnologem Petrem Janečkem, který o něm napsal knihu. Janeček se domnívá, že právě Žižkov je místo, které je pro Péráka nejpůvodnější, legendy o něm se tam během druhé světové války šířily nejčastěji,“ říká pro web prahazdarma.cz Toy_Box.

 

Mám ráda tohle město, i jeho špinavý čtvrti. A Žižkov je moje srdcovka
Návrh na Péráka – jako všechny věci výtvarnice Toy_Box – začíná skicou obyčejnou tužkou tvrdosti HB. „Když mám návrh hotový, rozdělím si ho na menší části, rozměřím si stěnu a pak jej po částech překreslím. U velkých maleb je potřeba dávat pozor zejména na proporce v obličeji kvůli zachycení přesné podobnosti – to v tomto případě nebude problém – Pérák má na hlavě helmu a brýle,“ říká umělkyně. Také prozrazuje, že k Žižkovu má srdeční vztah. Dlouho žila v jednom domě v Řehořově ulici. „Mám tady kamarády, kteří provozují multifunkční centrum Prostor 39, mám ráda cyklostezku, kam jsem dřív chodila na procházky se psy a teď tam jezdím na brusle. Miluju procházky v Riegrových sadech, hřiště v Rajské zahradě. Mám ráda kavárny jako je kavárna Kaaba v Mánesově ulici a protože jsem vegan, cením všechna místa, kde skvěle vegansky vaří: v okolí toho, kde bydlím je to například hospoda Belzepub, kde mají skvělé burgery a vegan smažák nebo bistro Sandokan u Míráku,“ vypráví o svém životě na Žižkově, kam se stále vrací. V Riegráčích třeba sportuje – její kámoš ji v létě dává lekce thajského boxu. „Mám ráda tohle město, i jeho špinavý čtvrti jako je třeba Libeň nebo Žižkov, miluju ho ale celý, všude si najdu něco, co mě baví,“ říká.

Legenda o superhrdinovi
Příběh o slavném pražském superhrdinovi vznikl mezi lidmi během druhé světové války. Šlo o mladíka s pružinami na nohou, který mimo jiné bojoval proti německým okupantům. Díky lidovým povídačkám získal brzy takové nadpřirozené schopnosti, že prý dokázal přeskočit nejen ulice, ale i celé vltavské údolí. Pérák nebyl nikdy dopaden, nikdy nebyla zjištěna jeho identita. Po válce byl zobrazen jako český superhrdina. Legenda o Pérákovi není spojena s Prahou 3, býval viděn ve všech čtvrtích Prahy. S oblibou se ale pohyboval na Olšanských hřbitovech a Židovských pecích.

Stejně jako Pérák i vy se můžete odrazit k něčemu novému
Podobizna superhrdiny by měla být dokončena do léta. Umělkyně svým dílem pokryje oba sloupy bývalého železničního mostu nad Husitskou ulicí, kde se nachází cyklostezka. Mýtický bojovník proti zlu zde v nadživotní velikosti poleze nahoru po příhradové konstrukci. V dalším výjevu bude sedět na střeše jednoho z domů přímo přiléhajících k cyklostezce jako záhadný mýtický ochránce Žižkova. Prostřednictvím malby chce Toy_Box dát lidem, kteří budou čekat na autobus, zprávu. Že se mohou, stejně jako Pérák, vždy odrazit k něčemu novému.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90