reklama top
prahazijehudbou 728x90

Náš kámoš, Matthew Walsh z Austrálie, se do Prahy vrátil potřetí. A už tu zřejmě zůstane. „Do Česka jsem se dostal díky české animaci, zvlášť díky filmům Jana Švankmajera. Mám ho rád,“ říká pro web prahazdarma.cz Mattie.

Mattie pracuje už tři roky jako jako animátor ve studiu ve Zlíně a na dětském seriálu. Už o sobě tvrdí, že je Pražákem, a to nejen proto, že Prahu miluje a že na Moravě dostal za svou angličtinu málem po hubě, ale už si mohl popovídat s Městskou policií. V prosinci začal na Staroměstském náměstí malovat – vánoční stromeček, lidi, budovy a Mariánský sloup. „Už maluju dlouho. Začal jsem když jsem byl ve škole v Austrálii. Často maluju portréty, a teď, během pandemie zkusím malovat plénair. Potřebuju jít ven, odpočinout si od počítače,“ říká Mattie, který svoje animace dělá právě na kompu. Na Staromák se vracel tři dny, ten poslední ho trochu nečekaně vyhmátli strážníci. „To bylo pro mě divné. Měl jsem na sobě roušku. Málo ostatních lidí ji mělo. Chtěli vidět moji občanku, ukázal jsem jim svůj cestovní pas. Řekli mi, že kvůli pandemii musím sbalit a odejít. Vůbec mi nevysvětlili proč. Mnoho policistů mě vidělo předtím, a nic se nestalo. V pondělí ale asi neměli moc práce. Sbalil jsem všechno a domaloval jsem obraz doma z fotky,“ vypráví Mattie.

 

V té době byl ale Mattie ostřílený Pražák. Měl totiž za sebou jinou historku z Moravy, díky ní vymyslel název svého YouTube kanálu – Mluv česky vole. „Byl jsem v jedné hospodě na Moravě s kamarádem a mluvili jsme spolu anglicky. Když v tom z druhé strany hospody začal někdo křičet Mluv česky vole! To byla inspirace pro tento kanál – chtěl bych tam mluvit jenom česky,“ směje se a zároveň upozorňuje na svou hroznou výslovnost, přízvuk a strašně chyb.

Mattie nedávno založil svoje studio Outback Bohemia Animations a před několika týdny vyrobil svou první animaci série Adda’s Apple. „Dělal jsem všechno na iPadu, a často v kavárnách když jsem tam mohl sedět,“ říká k začátkům tvorby pod hlavičkou svého nového studia, když mohl pracovat v době podzimního rozvolnění opatření proti covidu. Teď je zase na homeoffice. „Moje video je zkušenost v tramvaji s rouškami. Jsem rád, že žiju v Praze a ne v Melbourne. Tam jsou nařízení mnohem přísnější,“ říká Mattie.

Co si myslí o Češích? „Jsem rád, že nesnášíte pravidla a nařízení, a to ještě víc než Australani. V Česku se mi líbí, žiju tu už osm let. Máte hezký, ale dost složitý jazyk, ale snažím se. Na Češích mi ale vadí to, že je víc než u nás slyšet rasismus, sexismus a homofóbie,“ uzavírá pro prahazdarma.cz Mattie.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90