reklama top
prahazijehudbou 728x90

Už to není jen guerilla gardening, která se naplno rozjela v pražských ulicích před několika lety, kdy lidé obsadili svými kytkami rabátka u stromů. Už také vzniká hromada výzev na čištění soch nebo další kultivaci veřejného prostoru, na které nemá z nějakého důvodu město čas nebo prostředky.

Už v pátek 3. června se sejde malý tým, do nějž patří i redakce serveru prahazdarma.cz, u polozapomenuté plastiky u nádraží Holešovice. Jmenuje se Řeka a potřebuje alespoň vyčistit. A chceme také iniciovat její rekonstrukci, voda z ní odtéká bez užitku do kanálu. Jejím autorem je Josef Klimeš, který je také autorem v současnosti sledované plastiky s názvem Rovnováha na Barrandovském mostě v souvislosti s bojem proti billboardu, který před ní stojí (o ní jsme psali v článku Barrandovský most čeká na svou Rovnováhu. Snad se zbaví billboardu).

Pojďme ale dál. Vznikají i další iniciativy a nápady, jak partyzánsky zlepšit veřejný prostor, aniž by to město stálo korunu. Pražáci hledají inspiraci i mimo město nebo v cizině. Třeba Petr Vilgus přišel s myšlenkou jít podobnou cestou jako Vídeň.

„Některá místa ve Vídni nejsou krásná. Každé město má svou pohlednou i zbědovanou tvář. Co mě ale na tom městě nad Dunajem fascinuje, je radost jeho obyvatel ze zkrášlování města a odvaha pomoct si sám, bez dotací, bez žádostí a ze začátku třeba i bez souhlasu vlastníka,“ píše na svém facebooku.

A hned uvádí příklad. Hned vedle řeky u zastávky Längenfeldstrasse vznikla guerillová zahrádka. Pod zahrádkou je betonová plocha a pod ní rozplet kolejí metra U4/U6. Původně tu bylo holé místo plné špíny a problémů. Zahrádku nyní obhospodařuje milá Slovenka a její přátelé. Místo je veřejně přístupné. Podle něj může být vídeňský magistrát rád, že se o toto zapomenuté zákoutí někdo stará a jemu odpadly náklady za úklid. A všichni obyvatelé čtvrti a její návštěvníci mají ve svém okolí příjemné zelené zákoutí.

Co na to říkáte? Měla by i Praha přimhouřit oči a za rozumných podmínek bez nájemného poskytnout taková zapomenutá místa na veřejně přístupné zahrádky? Znáte místo, které by si podobnou proměnu zasloužilo?

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90