reklama top
prahazijehudbou 728x90

Podobu Dvoreckého mostu, který se aktuálně staví, doplní neokubistické sochy s vodními prvky a speciálním osvětlením. Jejich pořízení schválili pražští radní. Dokončení spojení mezi Podolím a Zlíchovem pro MHD, cyklisty a chodce se očekává v listopadu 2025. Kurátorem výtvarné části v okolí mostu je Krištof Kintera.


Sochařské objekty pro Dvorecký most budou stát 8 530 500 korun. Pod nově vznikajícím mostem vyroste takzvaná „botanická zahrada světla“. Vybraná díla pochází od umělců z celého světa.

Pořízeno bude celkem pět uměleckých děl, mezi ně patří například také neokubistická betonová skulptura nazvaná Heavy Head Boy s elektronicky řízeným vodním systémem. Podoba soch je součástí vítězného návrhu, který vzešel z dvoukolové architektonické soutěže. Na smíchovské straně mostu vznikne světelná zahrada Light Removes Darkness, kde místo stromů vyroste 120 různých lamp veřejného osvětlení z celého světa, například z indonéské Jakarty, Lucemburska nebo Ázerbájdžánu. Na podolské straně pak mimo jiné vznikne plovárna, prostor pro konání koncertů a divadelních představení, skatepark nebo lezecká stěna.

Dvorecký most bude díky uměleckým prvkům od Krištofa Kintery splňovat nejen svou primární funkci dopravní stavby, ale jeho okolí bude také fungovat jako místo lákající k trávení volného času. Zároveň se stane cílem obdivovatelů současné architektury a umění.
Stylotvorným východiskem pro celý most je kubistické tvarosloví, které cíleně odkazuje na unikátní příspěvek české kubistické architektury do historie architektury i umění. Soubor uměleckých děl tvoří celek jak s architekturou mostu, tak s novou podobou a funkcí jeho blízkého okolí.

Dvorecký most pozvedne bývalou oblast smíchovských továren na pěkné místo. Bude součástí celkové proměny, vedle mostu v areálu bývalého lihovaru vznikne velká food zóna, komín bude fungovat jako rozhledna. Kulturně společenskou oblast doplní už fungující kulturní místa – galerie kontroverzního výtvarníka Davida Černého a multižánrový prostor MeetFactory.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90