reklama top

V průběhu května bude na zdi u metra Vltavská vznikat nové dílo. Nebude brzy počmárané vandaly?

Druhý ročník otevřené výtvarné soutěže Mural Art Vltavská zná svého vítěze. Z dvaceti tří přihlášených návrhů porotu nejvíce oslovilo pojetí držitele ceny Art Prague Young Award Jakuba Tytykala. Vítězný návrh na zdi vnějšího atria u frekventované stanice MHD do léta vystřídá současný mural, který zde vznikl v roce 2019. Díla vybírala Praha 7 a Dopravní podnik. Do druhého ročníku se mohli umělci se do soutěže mohli zapojit do 12. března.

„Velmi mě těší, že se z vytížené dopravní stanice postupně stává živé centrum současného umění. Nedávno na Vltavské vznikla nová venkovní galerie a nyní zde představujeme již druhé velkoplošné dílo, které zabodovalo v otevřené výtvarné soutěži. Návrh Jakuba Tytykala je osobitý a originální a ukrývá v sobě mnoho vrstev, které stojí za opakované prozkoumání. Zaujal mě způsob, jak autor propojil obraz s místem, kde vznikne. Můžeme v něm krom jiného najít i odkazy na známá umělecká díla z okolí,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Jakub Tytykalo je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. Studoval u známého českého sochaře Jaroslava Róny a malíře Jiřího Petrboka, klasické malířské dovednosti si zdokonaloval během působení v Madridu. V roce 2017 obdržel ocenění Art Prague Young Award. Svůj mural art na Vltavské bude tvořit do konce května tohoto roku.

Bohužel předchozí mural art Josefa Šmída a Pavla Duška koncem roku 2020 potagovali vandalové pod značkami IHNED a SYT. Tito „toys“, jak se na graffiti scéně říká vandalům, jsou známí svými čmáranicemi i po dalších domech a MHD. Navíc autorům velkoformátového obrazu vzkázali „New year, new me“. V diskuzích na sociálních sítích někteří lidé útok obou pánů kvitovali. Podle nich tato zeď by měla patřit stejně jako ta na sousedním Těšnově všem. A Vltavský mural kritizují kvůli tomu, že se jedná o dílo na objednávku Prahy 7. O případu jsme psali také tady. Zničený mural art na Vltavské. „New year, new me,“ vzkázal vandal tvůrcům.

reklama bottom