reklama top
prahazijehudbou 728x90

Plány postavit Vltavskou filharmonii se opět pohnuly. Na nevzhledných místech má za pár let stát novodobý skvost, který Praze několik desetiletí chyběl. Přispět by k tomu měl proslulý dánský ateliér Henning Larsen, který nechal pro Prahu vypracovat důležitý dokument – studie využitelnosti.

Pražští zastupitelé potvrdili rozhodnutí Rady hlavního města Prahy o zahájení druhé fáze příprav, které mají směřovat k vybudování nové koncertní haly nad stanicí metra C Vltavská. Nyní se začne připravovat mezinárodní architektonická soutěž, která by měla být vyhlášena ve druhé polovině letošního roku a předcházet jí bude ještě podrobnější analýza financování provozu filharmonie.

„Udělali jsme důležité rozhodnutí pro vznik nového koncertního sálu, který se stane impulsem pro zahájení tolik potřebné proměny zanedbaného území Bubny-Zátory a vznik nové a moderní městské čtvrti na levém břehu Vltavy. Z vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže vzejde nová architektonická dominanta Prahy,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

O proměně Holešovic díky nové koncertní hale jsme psali: Kvalitní moderní architektura chystaného koncertního sálu rozjede proměnu zanedbané části Holešovic

Ukázka práce proslulého skandinávského ateliéru Henning Larsen, který vypracoval pro nový koncertní sál v Holešovicích analýzu využitelnosti. FOTO: Henning Larsen

Budova Vltavské filharmonie v Praze by podle doporučení z analýzy poskytnuté ateliérem Henning Larsen měla mít celkem tři sály: hlavní – koncertní, a to až pro 1 800 diváků; malý sál pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 míst. Hlavní koncertní sál by měl nabídnout světovou úroveň akustiky a zázemí odpovídající standardům 21. století, díky čemuž by se mohl stát kulturním centrem hudebního života v Praze.

Kromě posílení pozice Prahy jako důležité evropské kulturní metropole a zvýšení její prestiže pak hlavnímu městu i Praze 7 investice do Vltavské filharmonie podle závěrů studie přinese i společenské a ekonomické zhodnocení celé oblasti, včetně většího zhodnocení okolních nemovitostí. Vltavská filharmonie se stane i hlavním iniciátorem a akcelerátorem rozvoje zanedbaného území Bubny –Zátory.

„Velmi oceňuji nadhled, se kterým pražští zastupitelé posunuli projekt Vltavské filharmonie do další fáze. Projekt pomůže nastartovat nejen revitalizaci území Bubny – Zátory, ale výrazně posílí Prahu v celosvětovém kontextu,“ shrnuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90