reklama top
prahazijehudbou 728x90

Proslavil se svými stavbami i návrhy domů, které nakonec postaveny nebyly. Věhlasný architekt stál za rozmachem kubismu.

Právě Československo je jednou z mála zemí, které tento styl posunuly dál, zatímco v jiných zemích kubismus skončil maximálně u porcelánových váziček. Po první světové válce se zasloužil o rozvoj rondokubismu a českého art deca. Navrhoval také dnes velmi ceněný kubistický nábytek. Které z těch jeho kubistických a funkcionalistických staveb a nerealizovaných návrhů jsou ty nejzajímavější?

Josef Gočár se narodil v malé vesnici Semín nedaleko Přelouče 13. března 1880. Vystudoval uměleckoprůmyslovou školu. Ve 29 letech navrhl šokující dostavbu pražské Staroměstské radnice. Měla vypadat jako pyramida typu babylonské věže. Kritici tuto jeho práci odmítli, protože by zakrývala výhled na Pražský hrad. V letech 1928 až 1931 se stal rektorem pražské AVU. V roce 2000 byl vybrán v anketě za největší osobnost české architektury 20. století.

 

 

• Navrhl dostavbu Staroměstské radnice. Tehdy šokoval – chtěl vedle radnice postavit kubistický mrakodrap! Můžete vidět na jedné z fotek tohoto postu.
• Světovým unikátem slavná kubistická kavárna Orient, která je v domě U Černé Matky Boží v pražské Celetné ulici.
• Pracoval v Lázních Bohdaneč, kde žil od 11 let. Postavil tu železobetonovou věž vodojemu a budovu jezdeckých kasáren, kubistickou lázeňskou budovu.
• V Pardubicích postavil další slavnou stavbu – Winternitzovy automatické mlýny. Rozlehlá stavba připomíná hrad.
• Je autorem monumentální Banky československých legií v Praze Na Poříčí.
• V Hradci Králové postavil gymnázium ve tvaru otevřené knihy. Ostatně tohle město je plné Gočárových domů.
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90